Hlavní obsah

Zbrojařské firmy hledají zaměstnance. Jenže najít je se jim nedaří

Foto: Generální štáb ukrajinských ozbr. sil

Ilustrační obrázek.

Evropské zbrojovky by mohly zaměstnat tisíce lidí, kdyby je našly. Česká PBS Group chce kvůli rostoucí poptávce po dronech a raketách zdvojnásobit počet zaměstnanců. Chybí ale kvalifikovaná pracovní síla.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pavel Čechal se domnívá, že společnost PBS Group, pro kterou pracuje, by mohla snadno získat více zakázek pro své raketové motory a motory pro drony. Dokonce tak, aby zdvojnásobila počet svých zaměstnanců. Pokud by se tedy firmě podařilo zaměstnance najít.

Čechalovo dilema sdílí mnoho zbrojařských firem v Evropě, kde vlády zvyšují výdaje na munici, tanky a další zbraně. Děje se tak v reakci na varování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by se neměly tolik spoléhat na Washington.

Čechal je výkonným prezidentem ve společnosti PBS Group, jejíž výrobní závod ve Velké Bíteši zaměstnává 800 lidí. A hledá další.

„Kdyby byli k dispozici na trhu práce, většinu z nich bychom okamžitě zaměstnali. Máme na to,“ řekl agentuře Reuters a dodal, že firma loni zvýšila mzdy o osm procent a v roce 2025 plánuje další desetiprocentní nárůst, aby přilákala nové talenty. „Nyní nabíráme zaměstnance na všech úrovních společnosti,“ dodal Čechal.

Plán Evropské komise na přezbrojení Evropy počítá, že se na obranu vynaloží v příštím desetiletí 800 miliard eur (20 bilionů korun). Jenže ačkoliv to vytvoří stovky tisíc pracovních míst, speciálně vyškolených inženýrů v oblasti umělé inteligence, datových vědců, svářečů a mechaniků je nedostatek.

Agentura Reuters hovořila s více než desítkou společností, náborářů a pracovníků, kteří uvedli, že výrobci zbraní vedle zvyšování mezd a benefitů stávajícím zaměstnancům přetahují pracovníky z jiných odvětví. Potenciální zaměstnance hledají i mezi žáky a studenty.

Skupina PBS udělala krok nad rámec spolupráce se školami a univerzitami. „Založili jsme vlastní učiliště, kde si vychováváme vlastní zaměstnance,“ uvedl Milan Macholan, generální ředitel výrobního závodu ve Velké Bíteši.

Od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 směřuje 78 procent výdajů EU na vojenské zakázky mimo Evropskou unii. Jen Spojené státy zajišťují 63 procent, jak ukazují údaje Evropské komise. Mimo jiné proto, že evropský obranný sektor je roztříštěný mezi jednotlivé státy.

EU plánuje přesunout velkou část těchto zakázek do Evropy a doufá, že její nová strategie v oblasti vzdělávání a náboru zaměstnanců pomůže zaplnit mezeru v obranném sektoru. V Rusku mezitím najímání zaměstnanců dobře financovaným zbrojním sektorem způsobuje nedostatek pracovních sil v jiných odvětvích.

Obavy o konkurenceschopnost

Francouzsko-německá společnost KNDS, která vyrábí samohybné houfnice Ceasar používané na Ukrajině, rozšířila směny v hlavním výrobním závodě v Bourges a každoročně zvyšuje počet zaměstnanců o 50 procent.

Generální ředitel společnosti Nicolas Chamussy uvedl, že nábor zaměstnanců zůstává klíčovým problémem. Podle něj existuje limit, o kolik mohou platy svých pracovníků zvyšovat. „Nezapomínejte, že nejsme jen ve válečné ekonomice, ale také v ekonomické válce. Pokud se naše mzdy budou zvyšovat nekontrolovaně, budeme méně konkurenceschopní,“ řekl.

Podle lidí z oboru jsou žádaní zejména odborníci na umělou inteligenci, kteří dokážou vyvíjet autonomní zbraňové systémy, a lidé s odbornými znalostmi z výroby produktů vyráběných v malých objemech.

„Nebudeme přece vyrábět houfnice Ceasar stejným způsobem jako Peugeot 308. Vždyť to není tak jednoduché. Musíme zvládnout velmi specifické know-how, které vyžaduje velmi specifické dovednosti. A ty jsou na trhu práce vzácné,“ řekl mluvčí KNDS Gabriel Massoni.

Poradenská společnost Kearney ve své nedávné zprávě uvedla, že posunutí cíle NATO ze dvou na tři procenta HDP, které mají jednotlivé státy dávat na obranu, by v Evropě vyžadovalo až 760 tisíc nových kvalifikovaných pracovníků.

Rheinmetall - největší evropský výrobce munice - plánuje do roku 2028 zvýšit počet svých zaměstnanců o přibližně 29 procent, tedy až o 9 tisíc, a to především o produktové vývojáře, inženýry, svářeče a elektronické techniky, uvedla agentura Reuters.

Pařížská společnost Headhunting Factory pomáhá hledat zaměstnance pro některé ze čtyř tisíc malých a středních dodavatelů obranného průmyslu ve Francii. „Lidi, o které se zajímáme, pracují na místech, kde je nikdo nehledal. Když jim zavoláme, myslí si, že to je podvod,“ řekl generální ředitel společnosti Godefroy Jordan. „Problémem nejsou finance, problém je v lidských zdrojích,“ dodal.

Poptávka po pracovních z automobilového průmyslu

Předseda správní rady STV Group David Hác nicméně tvrdí, že jim nyní nahrává automobilový průmysl. „Vzhledem k tomu, že se situace v automobilovém průmyslu zhoršuje, jsme nyní poprvé po dlouhé době v situaci, kdy si můžeme mezi lidmi trochu vybírat,“ řekl Hác.

Problémy v automobilovém průmyslu pomohly českému výrobci munice a nábojů STV Group přijmout část z více než 200 lidí, které chce do poloviny příštího roku přijmout do svého závodu ve Vysokém Mýtě, uvedl Hác.

Oliver Doerre, generální ředitel německého výrobce senzorů a radarů Hensoldt, řekl agentuře Reuters, že společnost vítá bývalé zaměstnance automobilek, protože jsou zvyklí vyrábět výrobky v určeném množství a určeném čase dle požadavků zákazníka.

„Doufáme, že právě tady můžeme získat lidi s odbornými znalostmi, což nám pomůže na cestě k navýšení výroby,“ řekl.

Související témata:

Doporučované