Hlavní obsah

Francouzský kardinál je podle soudu vinný ze zatajování zneužívání nezletilých

Francouzský kardinál podle soudu tajil zneužívání nezletilých.Video: Martin Zíta, Reuters

 

Reklama

7. 3. 2019 13:24

Soud v Lyonu ve čtvrtek shledal francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina vinným z toho, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním. Uložil mu podmíněný trest vězení v délce šesti měsíců, informovala agentura AFP.

Článek

Barbarin vzápětí oznámil, že papeži Františku v následujících dnech nabídne svou rezignaci, a obětem zneužívání vzkázal, že s nimi soucítí. Verdikt je podle agentury AP překvapivý, protože všeobecně se očekával zprošťující rozsudek.

Proces byl dosud nejvýznamnější ve Francii týkající se sexuálního skandálu v katolické církvi. Francouzská televize BFMTV případ označila za první proces svého druhu.

Sám Barbarin ve čtvrtek do jednací síně nedorazil, dříve před médii obvinění odmítl.

Zatímco soud shledal Barbarina vinným z toho, že zneužívání nezletilých nenahlásil, oběti tvrdí, že zneužívání dokonce kryl. „Nerozumím, čím jsem se provinil. Tyto otřesné skutky jsem se nikdy nepokoušel tajit, natož zakrývat,“ citoval ho například britský server BBC.

Barbarina obžaloba vinila, že úřadům mezi červencem 2014 a červnem následujícího roku nenahlásil informace o zneužívání chlapců knězem Bernardem Preynatem v 80. a 90. letech minulého století. V případu je souzeno dalších pět osob z jeho diecéze.

Třiasedmdesátiletý Preynat už dříve uvedl, že Barbarin a další církevní činitelé ho roky kryli. Ke zneužívání se přiznal a bude souzen později. Podle francouzských médií kněz zneužil až 70 nezletilých chlapců. Obvinění proti Preynatovi se na veřejnosti objevila až v roce 2015.

Barbarinovi advokáti uvedli, že se proti rozsudku odvolají. „Pro soud bylo těžké odolat takovému tlaku,“ uvedl jeden z nich Jean-Félix Luciani. Naproti tomu představitel sdružení obětí sexuálního zneužívání La Parole libérée verdikt uvítal jako „velké vítězství“. Rozsudek je podle něj znamením, že oběti sexuálního zneužívání budou vyslyšeny.

Reklama

Související témata:

Doporučované