Hlavní obsah

Francouzští poslanci vyšli vstříc žlutým vestám. Schválili balíček sociálních opatření

Dolní komora francouzského parlamentu v pátek vyslyšela požadavky hnutí žlutých vest.Video: Eva Krchová, Wikimedia Commons

 

Reklama

21. 12. 2018 13:20

Po více než třináctihodinové bouřlivé debatě dolní komora francouzského parlamentu v noci na pátek schválila balíček sociálních opatření, která prezident Emmanuel Macron slíbil minulý týden ve snaze zastavit protesty takzvaných žlutých vest. Informovala o tom agentura AFP. Od Nového roku se nebudou například danit odměny za přesčasy a polepšit by si finančně mělo až 70 procent francouzských důchodců.

Článek

Po dlouhé debatě hlasovalo pro „naléhavá hospodářská a sociální opatření“ 153 poslanců Národního shromáždění z vládního tábora, proti se postavilo jen devět zákonodárců a 58 poslanců, hlavně z řad socialistů a republikánů, se hlasování zdrželo. Proti opatřením, které označili za nedostatečná, se postavili komunisté a poslanci Nepodrobené Francie Jeana-Luka Mélenchona. Opozice kritizovala mimo jiné to, že balíček vytváří nové nerovnosti, například mezi různými skupinami důchodců.

Dnes bude o zákonu hlasovat také francouzský Senát. Podle jeho předsedy Gérarda Larchera by jej horní komora mohla rovněž schválit.

Prezident Macron minulý týden v pondělí po více než třech týdnech sociálních nepokojů, kterých se účastnili lidé ve žlutých reflexních vestách, ustoupil od některých plánovaných reformních kroků a slíbil řadu sociálních opatření, která si vyžádají státní výdaje v řádu miliard eur.

Na základě dnes schváleného zákona nebudou například odměny za přesčasy podléhat zdanění ani žádným sociálním odvodům. Zhruba sedmdesát procent důchodců nebude muset platit zvláštní daň, kterou chce zavést francouzská vláda. Minimální mzda se zvýší o sto eur měsíčně.

Ve Francii od 17. listopadu protestují lidé ve žlutých vestách, kteří se svolávají na sociálních sítích. Zpočátku jim vadilo plánované zdražení pohonných hmot, které vláda pod tlakem zrušila. Postupně ovšem lidé dávali na demonstracích najevo celkovou nespokojenost se svou životní situací i s reformní politikou prezidenta Emmanuela Macrona.

Poté, co šéf Elysejského paláce minulý týden ohlásil dnes schválená opatření, se počet demonstrantů v ulicích, kteří vyšli na pravidelnou sobotní demonstraci, výrazně snížil. Některé silnice či podniky ve Francii ale nadále příznivci hnutí žlutých vest blokují. Během protestů zemřelo už devět lidí, hlavně při dopravních nehodách.

Agentura AFP poznamenala, že se někteří příznivci hnutí žlutých vest svolávají na demonstraci, na které chtějí „oslavit“ dnešní narozeniny prezidenta Macrona. Na Facebooku se objevily také výzvy k pokračování protestů v sobotu. Jaká na nich bude vzhledem k nadcházejícím Vánocům účast, není ale jasné.

Reklama

Doporučované