Hlavní obsah

Po protestech žlutých vest slíbil Macron zvýšení minimální mzdy,

Francouzský prezident Emanuel Macron vystoupil před národem v televizním vystoupení. (Video: Reuters)

 

Reklama

10. 12. 2018 21:05
aktualizováno • 11. 12. 2018 8:58

V reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest, které už více než tři týdny otřásají francouzskou politikou, slíbil v pondělním projevu prezident Emmanuel Macron řadu opatření v hospodářské a sociální oblasti, která by měla přispět ke zlepšení situace obyvatel země. Hněv občanů, kteří vyšli do ulic, označil za hluboký a oprávněný. Přiznal, že část viny na něm nese i on. Zároveň odsoudil násilí na demonstracích a slíbil, že obnoví v zemi pořádek. Stoupenci žlutých vest ale opatření považují za nedostatečná.

Článek

„Požádám vládu a parlament, aby udělaly, co je nezbytné, aby lidé mohli ze své práce od počátku příštího roku lépe žít,“ řekl Macron.

V projevu k národu francouzský prezident avizoval mimo jiné zvýšení minimální mzdy o 100 eur měsíčně od ledna příštího roku či vyjmutí důchodců, kteří dostávají méně než 2 000 eur měsíčně (52 000 Kč), ze zvýšení sociálních odvodů. Dosud se výjimka týkala jen důchodců s příjmem pod 1 200 eur. Odměna zaměstnanců za přesčasy by neměla podle Macrona od ledna podléhat zdanění.

Podle některých stoupenců hnutí žlutých vest je ale zvýšení minimální mzdy o 100 eur málo. „Bojím se toho, že si někteří stoupenci žlutých vest říkají: ‚Super, podařilo se nám zvýšit minimální mzdu o 100 euro, což je skvělé a můžu přestat protestovat.‘ Obavám se, že někteří ze žlutých vest budou s touto drobností spokojeni. Já osobně tam budu stát znovu, zítra na kruhovém objezdu Gaillon,” říká protestující Carole Martinová.

Zaměstnavatelé, kteří si to mohou dovolit, by měli podle prezidenta přispět k řešení napjaté situace a vyplatit svým zaměstnancům na konci roku prémii. Přislíbil, že by takovou mimořádnou výplatu stát nezatížil žádnými daněmi ani odvody.

Macron zároveň odmítl znovu zavést takzvanou solidární daň z bohatství (ISF), kterou vláda zrušila na počátku tohoto roku.

Avizovaná opatření prezident v projevu z Elysejského paláce označil za „hospodářský a sociální výjimečný stav“.

„Aby se nám dařilo, musíme se semknout a řešit všechny zásadní otázky národa,“ uvedl Macron. Jako součást debat, které by měly přinést řešení současných problémů, se prezident hodlá scházet se starosty měst a obcí „region po regionu“. Do debaty by se podle něj měli zapojit i lidé mimo politické strany a slyšet by měl být i hlas nevoličů.

Prezident přiznal, že ví, že svými poznámkami některé protestující zranil. „Přijímám svou část zodpovědnosti,“ řekl s odkazem na situaci v zemi.

Dnešní projev byl prvním veřejným vystoupením francouzského prezidenta za více než týden. Reagoval jím na protesty takzvaných žlutých vest, kterým se nelíbí růst životních nákladů i některé reformy francouzské vlády. Plánované zvýšení daně na pohonné hmoty již vláda pod tlakem ulice zrušila.

Uplynulou sobotu se na protestech sešlo 136 000 lidí. Podle aktuální bilance policie od 17. listopadu v souvislosti s protesty žlutých vest zadržela už 4 500 osob. Čtyři tisíce z nich skončily ve vazbě.

Macron hněv Francouzů označil v projevu za hluboký, zároveň ale uvedl, že „může být naší šancí“. Řekl také, že hněv, jakkoli oprávněný, ale nikoho neopravňuje k násilí, útokům na policisty či rabování obchodů. Pořádek hodlá prezident obnovit všemi prostředky.

Ministr vnitra Christophe Castaner po Macronově projevu na Twitteru napsal, že prezident „porozuměl hněvu“. „Jeho odpověď je jasná a silná. Nyní musí násilí přestat a musí se vrátit klid,“ napsal. Podle něj nastal čas na „občanský mír a republikánský dialog“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované