Hlavní obsah

Glosa: Občanské demokratické smrky. Mužská monokultura

Jan Lipold
šéfkomentátor
Foto: Martina Čapková, Seznam Zprávy

Nové vedení ODS hovoří k novinářům.

Reklama

20. 1. 2020 12:05

Kdyby partaji šéfovaly skoro samé ženy, šlo by o ten samý problém, jenom by se řešil stokrát víc, protože něco takového jsme jaktěživ neviděli.

Článek

Proběhl 29. (to to letí!) kongres ODS a ty, kdo nesledovali jeho podrobnosti, mohly zaujmout alespoň působivé záběry nového vedení strany. Samí muži. Nebo v ódéesce existuje nějaká podzemní ženská frakce? Nikoli.

Co z toho plyne? Tím, že první místopředsedkyní už není Alexandra Udženija, byl odstraněn jazykový problém. Spočíval v tom, že nám byl odepřen termín „druhý muž ODS“. Nahradit ho „druhou ženou ODS“ by bývalo bylo zavádějící. Respektive nesrozumitelné, protože žádná výše postavená „první žena“ neexistovala. A „první dáma“ by zase nic neříkalo o pozici paní Udženije ve stranické hierarchii.

To vysvětluje podvědomou náruživost, s níž je nástupce Udženije Zbyněk Stanjura nazýván „druhým mužem strany“. Tak je to správně.

Genderové podrobnosti o stranických orgánech obsahují internetové stránky ODS v sekci „Naši lidé“. Naši lidé jsou muži. Poměrné zastoupení žen je následující: Předsednictvo 7 : 0 (0 %), výkonná rada 20 : 1 (5 %), republikový sněm 101 : 6 (6 %).

To je nejen hluboko pod populační rovnováhou, ale i pod procenty žen v českém parlamentu, a dokonce i v české vládě.

ODS byla odjakživa, takže geneticky, i na naše poměry mužskou stranou. To platilo i o jejích voličích a platí to dodnes – podle průzkumu Medianu by ji volilo 13,1 procenta mužů a 11,5 procenta žen (nejde jen o to, jestli stranu vedou jen muži nebo i ženy, ale i o zaměření a program – vždyť u lidovců to ženami ve vedení také úplně nepřekypuje, přesto mají víc ženských než mužských voličů).

Není potřeba rovnou debatovat o kvótách, poměrném zastoupení a tak dále. Že je pánský klub ODS špatně, se dá poznat i bez toho. ODS neprospívá sama sobě a svým ambicím: s takovou monokulturou se volby ve 21. století prostě vyhrát nedají. Zastoupení mužů a žen musí být u stran hlavního proudu smíšené. Zvyšuje pravděpodobnost, že jsou – třeba jen symbolicky, ale i to je lepší než nic – k dispozici různé typy myšlení a jednání, různé priority.

Kdyby se to přihodilo obráceně a partaji šéfovaly skoro samé ženy, šlo by o ten samý problém, jenom by se řešil stokrát víc, protože něco takového jsme jaktěživ neviděli a přišlo by nám to absurdní.

Už se dobře ví, že smrková monokultura není zdravá, je to pozvánka pro kůrovce. Občanští demokraté ale sázejí ten samý les dál.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené