Hlavní obsah

Hurikán Laura má čtyři oběti. V zasažené oblasti vzplála chemická továrna

Foto: Profimedia.cz

Dým stoupající z hořící chemické továrny ve městě Westlake.

Reklama

27. 8. 2020 20:52
aktualizováno • 27. 8. 2020 22:46

Přes jihozápad amerického státu Louisiana se dnes přehnal silný hurikán Laura, který za sebou zanechal záplavy, výpadky proudu, poničené domy a čtyři oběti na životech. V zasažené oblasti navíc vypukl požár chemické továrny.

Článek

Všechny oběti na životech podle místní vlády způsobil pád stromu na dům, informovala o tom CNN. Laura po přesunu nad pevninu slábla, na sever Louisiany podle nejčerstvějšího hlášení meteorologů dorazila nikoli jako hurikán, ale jako méně ničivá tropická bouře. I v sousedním Arkansasu ale může způsobit záplavy.

Oko hurikánu zasáhlo pevninu u obce Cameron krátce po půlnoci místního času (07:00 SELČ). Laura byla v tu chvíli klasifikována jako hurikán čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně. Jihovýchodní část Louisiany dnes bičoval vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a prudký déšť. Moře se kvůli bouři vylilo na pevninu, přičemž se podle agentury AP čekalo, že záplavová vlna bude zasahovat i desítky kilometrů do vnitrozemí.

Značné materiální škody jsou hlášené z města Lake Charles, které leží asi 50 kilometrů od moře a kde žije na 80 000 lidí. Vítr tam v noci rozbíjel okna a odnášel střechy. Videa na sociálních sítích ukazovala i spadlé dopravní značky nebo kusy plotů a budov rozeseté v ulicích.

Z chemické továrny mohl uniknout chlor

Ve městě Westlake, které od Lake Charles dělí pouze koryto řeky Calcasieu River, následně začala hořet chemická továrna, informovala agentura Reuters. Fotografie z místa ukazovaly vysoký oblak hustého kouře, zatímco policie oznámila, že začala vyšetřovat únik chloru. Místním obyvatelům byla podle CNN na mobily rozeslána upozornění, aby se ukryli v domech a zavřeli okna i dveře.

Hurikán dnes postupoval podél hranice mezi Louisianou a Texasem a v obou státech narušoval dodávky elektřiny. CNN s odvoláním na web poweroutage.us informuje o více než 750 000 odběratelích bez proudu, přičemž většina výpadků je registrována v Louisianě.

Úřady v předchozích dnech nařídily evakuaci asi 580 000 lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, přinejmenším několik desítek osob ale výzev neuposlechlo. Některé z nich ráno podle místních činitelů začaly volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají. V roce 2005 region postihl hurikán Rita.

V souvislosti s Laurou už vláda Louisiany evidovala čtyři úmrtí. Guvernér John Bel Edwards nejdříve informoval o smrti 14leté dívky po pádu stromu na její dům, mluvčí regionálního ministerstva vnitřní bezpečnosti pak popsal další dva podobné případy. V okresech Acadia Parish a Jackson Parish přišli o život dva muži.

Texas dopoledne žádnou oběť hurikánu nehlásil. V obou státech byly v terénu stovky záchranářů a vyhodnocování škod je teprve na počátku. Louisianský guvernér Edwards nicméně už dopoledne konstatoval „rozsáhlé škody“, později varoval, že nebezpečí „zdaleka nepominulo“.

„Je to jedna z nejsilnějších bouří, jaká zasáhla daný úsek pobřeží,“ řekl David Roth z NWS. Guvernéři postižených států nicméně dnes vyjadřovali názor, že pobřežní záplavy jsou nakonec slabší, než jakých se obávali.

Laura při postupu Louisianou směrem na sever rychle zeslábla na hurikán první kategorie, okolo poledne místního času pak byla prohlášena za tropickou bouři. Provázel ji v tu chvíli vítr s maximální rychlostí okolo 100 kilometrů v hodině, píše agentura AP. V noci se živel přesune nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří kvůli hrozícím tornádům a bleskovým povodním.

Během pátku se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované