Hlavní obsah

Hurikán Michael pustoší pobřeží USA. Strhává střechy a převrací auta

Hurikán Michael pustoší jihovýchodní pobřeží Spojených států. (Video: Jan Marek, Twitter.com)

10. 10. 2018 21:40
aktualizováno • 10. 10. 2018 22:38

Hurikán Michael, dosahující čtyř z pěti stupňů, ve středu večer dorazil na pevninu nedaleko floridského města Panama City. Americké úřady i Národní středisko pro hurikány (NHC) bouři označují za mimořádně nebezpečnou. Počítá se s rozsáhlými škodami.

Článek

Hurikán Michael vstoupil na pevninu poblíž floridského města Panama City ve středu ve 20 hodin středoevropského času. Podle meteorologů je hurikán, který doprovází vítr o rychlosti 250 kilometrů v hodině, mimořádně nebezpečný. Na síle nabral díky teplé vodě v Mexickém zálivu a rychle se stal hurikánem čtvrté kategorie. Ta je druhou nejsilnější kategorií na Saffirově-Simpsonově stupnici.

Hurikán Michael pustoší Floridu. (Video: Jan Marek, Twitter.com)

Třebaže má podle meteorologů hurikán Michael nad pevninou rychle ztratit na síle, úřady i NHC počítají s rozsáhlými škodami. Sociální sítě se plní videi, na kterých prudký vítr trhá střechy, převrací auta a boří stavební konstrukce. Vydatné srážky navíc zaplavují cesty a silnice.

Hurikán Michael pustoší Floridu. (Video: Jan Marek, Twitter.com, Instagram.com)

Části území ohroženého hurikánem leží na úrovni hladiny moře nebo jen několik metrů nad ní. Meteorologové i úřady proto varují obyvatele pobřeží před vzedmutím vodní hladiny. Lidé musí s větrem o síle hurikánu počítat i v oblastech vzdálených 75 kilometrů od centra živlu.

Hurikán Michael pustoší Floridu. (Video: Jan Marek, AP)

Prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze pro celé území státu Florida. Tamním úřadům to umožňuje operativně požádat Washington o okamžitou finanční pomoc. Trump také zvažuje, že v neděli, případně v pondělí, navštíví oblast zasaženou hurikánem.

Podle americké televizní stanice CNN je Michael nejsilnějším hurikánem od roku 1992, kdy na jižní Floridu udeřil hurikán Andrew.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené