Hlavní obsah

Investor Barta vstoupil do start-upu LitFin, který financuje soudní spory

Jan Barta, jeden ze tří hybatelů investiční skupiny Pale Fire Capital.

Reklama

20. 10. 2020 14:25

Investiční skupina Pale Fire Capital, za níž stojí miliardář Jan Barta, vstoupila pěti miliony eur do firmy LitFin Capital. Ta se specializuje na financování soudních sporů a arbitráží. Zastupuje i klienty v kauze Wirecard.

Článek

LitFin je středoevropským průkopníkem v takzvaném litigačním financování, tedy v investování do soudních sporů. Od svého vzniku v roce 2018 investovala společnost zakladatele Maroše Kravce do více než 14 tuzemských i zahraničních soudních sporů v celkovém objemu nároků přesahujícím jednu miliardu eur.

Princip podnikání skupiny LitFin je založen na úhradě veškerých nákladů žalobce souvisejících s daným sporem výměnou za podíl z vysouzené či smírně dohodnuté částky, avšak pouze v případě úspěchu v dané věci.

Častým případem jsou skupinové nebo hromadné žaloby, které šetří ve srovnání s jednotlivými žalobami náklady, zrychlují řízení a značně zvyšují šanci na úspěch. Ty jsou celosvětově uznávány jako nástroj zlepšující přístup lidí ke spravedlnosti.

„Pro nás je to také investice. Řekněme, že litigační financování je v Česku zatím neobjevená třída aktiv. Výsledky sporů totiž absolutně nekorelují s dalšími investicemi, jako jsou akcie, dluhopisy či zlato. Takže je to pro nás i další diverzifikace portfolia se stabilizační funkcí. Když je ekonomický cyklus dole, firmy se více soudí a jdou víc po škodách. To je na tom nejzajímavější. Dává nám to zajímavou nohu do portfolia, je to diverzifikace. Gró byznysu je soudit kartely a to chceme podporovat. Sbíráme poškozené a snažíme se vymoci pro ně odškodnění,“ říká Jan Barta.

Mezi nejznámější kauzy, které LitFin financuje, patří spor ve věci nezákonných poplatků za platby kartami vůči společnostem MasterCard a Visa nebo kauza kartelu výrobců nákladních vozidel, kde udělila Evropská komise výrobcům rekordní pokutu 3,8 miliardy eur.

V poslední době o sobě dal LitFin nejvíc vědět na německém trhu, kde hraje hlavní roli při financování poškozených investorů ve skandální kauze fintechové společnosti Wirecard, která nedokázala doložit většinu zisku z let 2016 až 2018. „Jen v průběhu prvních tří měsíců naší práce na kauze se nám přihlásili retailoví klienti s pohledávkami v objemu 500 milionů eur,“ říká zakladatel LitFinu Kravec.

Za tři roky mají pokrýt náklady

Etický přesah, kdy LitFin významně přispívá k vymahatelnosti a dostupnosti práva pro individuální poškozené, tak byl jedním z hlavních důvodů, proč společnost Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého do společnosti částku ve výši pěti milionů eur investovala. „Tato investice nám umožní financovat další kauzy v celé EU. To by mělo ještě více zvýšit záběr i výnosnost naší společnosti,“ slibuje si Kravec.

„Jsme první, kdo do nich investoval. Část je dluhové financování a část je podíl ve firmě. Na dva až tři roky by si měli pokrýt náklady na svůj provoz,“ dodává k transakci Barta.

Pale Fire Capital (PFC) se zaměřuje na investice rizikového kapitálu do společností s velkým potenciálem růstu. Součástí skupiny je například největší české online tržiště Aukro, vyhledávač nábytku Favi nebo datově analytická firma Semantic Visions.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované