Hlavní obsah

Irácký parlament: Už nechceme cizí vojáky v naší zemi

Foto: AP

Ilustrační fotografie.

Reklama

5. 1. 2020 16:08
aktualizováno • 5. 1. 2020 19:00

Irácký parlament vyzval vládu v Bagdádu, aby udělala kroky vedoucí k odchodu všech cizích vojáků ze země. Informuje o tom agentura Reuters.

Článek

Parlament se v neděli sešel na mimořádné schůzi v souvislosti s pátečním americkým raketovým útokem, při němž zemřel velitel íránských jednotek Kuds Kásim Solejmání, člen vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a dalších osm lidí.

Nyní už podle poslanců není pomoc této koalice potřeba, neboť „vojenské operace byly ukončeny a bylo dosaženo vítězství”, uvedla agentura Reuters.

Parlamentní rezoluce nejsou, na rozdíl od zákonů, v Iráku závazné a bude tak muset ještě následovat nový zákon, který by stávající dohodu o koalici zrušil, upozornila televizní stanice Al-Džazíra. Usnesení navíc schválili především šíitští poslanci. Většina zástupců sunnitů a Kurdů totiž dnešní mimořádnou schůzi bojkotovala. Jeden ze sunnitských poslanců Reuters řekl, že obě skupiny se obávají, že po odchodu koaličních sil by Irák byl vystaven riziku povstání, podrytí bezpečnosti a posílení šíitských milicí podporovaných Íránem.

Urychlené kroky k ukončení přítomnosti cizích vojsk v zemi doporučil poslancům irácký premiér Ádil Abdal Mahdí. Bude to podle něj v zájmu Iráku i Spojených států.

Mahdí smrt Solejmáního a Muhandise označil za politický atentát. Řekl, že v letech 2011 až 2014 nebyli v Iráku žádní cizí vojáci a vztahy se Spojenými státy kvůli tomu podle něho neutrpěly.

Koalice proti Islámskému státu (IS) vedená Spojenými státy v neděli oznámila, že pozastavuje výcvik a podporu iráckých bezpečnostních sil kvůli opakovaným raketovým útokům na základny, kde jsou její vojáci rozmístěni.

V rámci této koalice, jejímž cílem je zabránit obrodě teroristické organizace IS v Iráku, působí 5200 amerických vojáků. Také Severoatlantická aliance v sobotu oznámila, že pozastavuje v Iráku svoji výcvikovou misi, na níž se podílí také čeští vojáci.

Irácké ministerstvo zahraničí si v neděli kvůli opakovaným americkým náletům, jejichž obětí se stal i Solejmání, předvolalo velvyslance Spojených států. Takové jednání je „nehorázným narušením suverenity Iráku a mezinárodního práva a norem, jež upravují vztahy mezi zeměmi a které zakazují využívat území jedné země k útokům na jiný stát”, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované