Hlavní obsah

K ambasádě USA v Bagdádu dopadly rakety. Zasáhly i leteckou základnu

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

4. 1. 2020 19:02
aktualizováno • 4. 1. 2020 20:09

Do okolí velvyslanectví Spojených států v Bagdádu dopadla raketa kaťuša. Další dvě rakety zasáhly iráckou leteckou základnu Balad, kde jsou umístěny americké jednotky. Ani v jednom případě nejsou hlášeny oběti. S odvoláním na armádní činitele o tom informovala agentura Reuters.

Článek

„Několik raket bylo vypáleno na centrální náměstí, oblast Džadríji v Bagdádu a leteckou základnu Balad v provincii Saláhaddín, na níž jsou umístěny americké a irácké jednotky. Nezpůsobily ztráty na životech. Další podrobnosti ještě zveřejníme,“ uvádí se v prohlášení irácké armády.

Později zasáhla jihozápadní bagdádskou čtvrť Džadríja minometná střela, která zranila pět lidí.

Incident se odehrál v době mimořádného napětí mezi Íránem a USA, jejichž bezpilotní letoun v pátek zabil v Iráku předního íránského generála Kásema Solejmáního. Teherán v reakci slíbil odvetu. Představitel íránských revolučních gard dnes uvedl, že Írán bude Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah.

Proíránská skupina Katáib Hizballáh dnes v televizí Al-Majádín varovala příslušníky iráckých ozbrojených sil, aby se drželi stranou amerických základen v Iráku. „Počínaje nedělí se bezpečnostní složky musí vzdálit minimálně na tisíc metrů od amerických základen,“ uvedli představitelé milice.

Podle Washingtonu tato skupina minulý pátek raketami zaútočila na iráckou základnu, na níž slouží i Američané. Jeden z nich tam byl zabit. O dva dny později proto americká armáda zaútočila na pozice této skupiny v Iráku a 25 milicionářů zabila.

Solejmání velel oddílům Kuds, což je složka íránských revolučních gard odpovědná za operace mimo Írán. Některé zdroje Solejmáního označovaly za jednoho z nejmocnějších mužů v Íránu. Spolu s ním zemřel v pátek zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a další lidé. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované