Hlavní obsah
Online

Čechům nebezpečí podle Babiše nehrozí, ke klidu zbraní vyzval i papež

Foto: Profimedia.cz

Papež František během setkání s íránským velvyslancem ve Vatikánu.

8. 1. 7:08
aktualizováno • 9. 1. 15:26

Napětí mezi Washingtonem a Teheránem po středečním smířlivém projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa zatím nenarůstá. Na nutnost dialogu a umírněného vyjednávání mezi oběma zeměmi upozornil i papež František. Český premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu sdělil, že nebezpečí nehrozí Čechům na území republiky ani mimo ní. Čeští policisté působící v Iráku se kvůli přerušení výcviku a omezeném provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu vrátí do vlasti, čeští vojáci v Iráku zůstávají.

Článek

Ve středu večer dopadly další dvě rakety do nejstřeženější zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy a diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje. Kdo za útokem stojí, není v této chvíli jasné. V oblasti byly podle místních médií slyšet silné exploze.

Írán zaútočil na americké vojenské základny v Iráku už v noci z úterý na středu. Terčem se staly letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Vypáleno bylo více než deset balistických střel. Útok se obešel bez obětí na životech.

Podle analytiků schválně Iránci nezasáhli vojenské cíle naplno, chtěli jen ukázat, že jsou schopni rychlé odplaty za zabití svého generála Solejmáního. Zároveň ale nechtěli eskalovat napětí.

Trump ve středečním prohlášení zdůraznil, že Spojené státy mají ty nejsilnější zbraně a střely, ale nechtějí je použít. Rovněž vypíchl i fakt, že při íránském útoku nezemřel žádný Američan.

Po tomto krátkém oddechnutí se ovšem nad iráckým Bagdádem opět ozvaly exploze, když na americkou čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety Kaťuša.

Stručné shrnutí událostí

– Ze čtvrtka na pátek zemřel při americkém bombovém útoku v Bagdádu íránský generál Kásim Solejmání

– Kásim Solejmání byl jedním z nejvlivnějších lidí na Blízkém východě

– Írán již pohrozil Spojeným státům americkým odvetnými kroky

– Írán prohlásil, že již nebude dodržovat jadernou dohodu

– Irácký parlament si odhlasoval odchod cizích vojáků ze země

– Teherán zaplavily davy truchlících

– Oficiální pohřeb generála Solejmáního se měl konat v úterý, po tragédii, kdy bylo v davu ušlapáno několik desítek lidí, byl ale odložen na středu

– V noci z úterý na středu středoevropského času Írán zaútočil raketami na dvě základy v Iráku, kde jsou američtí vojáci

– Na základně Ajn al-Asad v centrálním Iráku ani na základně v kurdském Irbílu na severu rakety nikoho nezabily

Středeční útok na irácké základny využívané americkou armádou může podle experta osloveného Seznamem a zahraničních analytiků paradoxně vyhrocené situaci pomoci. Celý útok byl podle nich veden tak, aby způsobil minimální ztráty. Rakety totiž zasáhly základny s vysokým zabezpečením. Deník The Guardian píše, že se tímto Írán zároveň dočkal symbolické pomsty za Solejmáního smrt.

Napětí v Íránu roste od pátku, kdy Spojené státy usmrtily íránského generála Kásima Solejmáního pomocí rakety z dálkově ovládaného dronu u letiště v Bagdádu. Solejmáního nástupce uvedl, že jeho cílem je vytlačit USA z regionu. Prezident USA Donald Trump vydal silné prohlášení, ve kterém Íránce varoval před útoky na americké vojáky a majetek.

Dění v Íránu i ve Spojených státech sledujeme online:

 • Babiš: Čechům nebezpečí nehrozí doma ani v zahraničí

  Premiér Andrej Babiš novinářům po jednání Bezpečnostní rady státu sdělil, že v souvislosti s konfliktem mezi Íránem a Spojenými státy nevidí nebezpečí pro české občany v Česku ani v zahraničí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že čeští vojáci zatím v Iráku zůstávají a velení spojenecké mise, pod kterou spadají, jedná s Bagdádem o pokračování mandátu. Podle Babiše má Česko blokované prostředky pro případné stažení vojáků, nyní by ale bylo předčasné dělat nějaké kroky.

  „Pro nás je priorita bezpečnost našich lidí v České republice i všude na světě, samozřejmě i v Iráku,“ řekl Babiš. Zdůraznil, že v této chvíli žádné riziko nevidí, podle Petříčka tomu nasvědčují i zpravodajské informace. Babiš zdůraznil, že v bezpečí jsou čeští vojáci i policisté nasazení na misích v Iráku, stejně jako ostatní Češi, kteří v Iráku jsou z pracovních důvodů, například kvůli obchodu, nebo na diplomatické misi.

 • Papež František vyzval obě strany ke zdrženlivému jednání a dialogu

  Papež František v projevu k velvyslancům ve Vatikánu vyzval Spojené státy a Írán, aby se vyvarovaly další eskalace napětí, a nerozpoutaly tak širší konflikt na Blízkém východě. Zdůraznil přitom, že obě země by místo toho měly jednat zdrženlivě a přistoupit k dialogu. Podle agentury Reuters jde o první komentář hlavy katolické církve k nejnovějšímu napětí mezi Washingtonem a Teheránem.

  „Signály, které přicházejí z celého regionu po eskalaci napětí mezi Íránem a Spojenými státy, jsou velmi znepokojivé,“ uvedl papež v projevu k diplomatům z více než 180 států. Papež doplnil, že nejnovější napětí „ohrožuje postupný proces rekonstrukce Iráku a tvoří základy, které mohou vést k širšímu konfliktu“, jemuž chtějí všichni zabránit.

  „Opakuji proto svou výzvu zainteresovaným stranám, aby se vyvarovaly eskalace konfliktu a nechaly plápolat plamen dialogu a zdrženlivosti, a to s plným respektem k mezinárodnímu právu,“ uvedl papež.

 • Čeští policisté se přesunou z Bagdádu do Čech

  Kvůli probíhající krizi na Blízkém východě se z Iráku stáhnou české policejní složky. Informoval o tom policejní prezident Jan Švejdar.

 • Spolupráci s Trumpem vylučujeme, sdělil íránský velvyslanec při OSN

  Tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA mohou v některých záležitostech spolupracovat s Íránem, je neuvěřitelné vzhledem k tomu, že šéf Bílého domu uvalil na Islámskou republiku nové sankce. Podle íránské státní tiskové agentury IRNA to dnes řekl íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí.

  Ravančího projev byl podle agentury Reuters zřejmě první veřejnou reakcí Íránu na středeční Trumpovo prohlášení k nočním íránským útokům na irácké základny s americkými vojáky. Ravančí v této souvislosti uvedl, že Washington zavinil další vyostření napětí a zesílení nepřátelství s Íránem tím, že minulý pátek spáchal v Bagdádu atentát na íránského generála Kásima Solejmáního.

 • Smrt Solejmáního byla aktem sebeobrany, tvrdí USA

  Spojené státy sdělily OSN, že zabití šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásima Solejmáního bylo aktem sebeobrany. Píše se to v dopise stálé zástupkyně USA ve světové organizaci Kelly Craftové adresovaném Radě bezpečnosti OSN. Washington zároveň upozornil, že podnikne další nezbytné kroky, aby na Blízkém východě zajistil ochranu amerických vojáků a zájmů USA.

  Spojené státy jsou podle Craftové „připraveny zahájit seriózní jednání s Íránem bez předběžných podmínek s cílem odvrátit další ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti a eskalaci napětí ze strany íránského režimu,“ citovala z dopisu agentura Reuters.

 • Trump uvalil na Írán nové sankce

  Americký prezident Donald Trump ve středu vyhlásil proti Íránu nové, blíže neurčené sankce, ale mnozí odborníci se diví, jaké další sankce by Washington vůči Teheránu mohl ještě zavést. Napsala to agentura AP. Bílý dům už dříve obnovil veškeré sankce, které byly uvolněny v rámci jaderné dohody s Íránem v roce 2015, kterou Washington vypověděl.

  Podle některých expertů může Bílý dům například vyzvat ke znovuzavedení veškerých sankcí OSN, případně může stávající sankce rozšířit na íránské sektory financí, energetiky, námořní dopravy a obrany. Terčem sankcí mohou být další lidé, kterým Washington může zmrazit majetek nebo jim zakázat vstup do USA.

 • Američané o středečním raketovém útoku věděli s předstihem

  Američtí vojáci v Iráku byli předem varováni o íránském raketovém útoku, který v noci na středu zasáhl dvě americké základny v Iráku. Nejmenovaný americký činitel to ve středu řekl listu USA Today. Jaké to bylo varování, není podle listu jasné. Televize CNN oznámila, že Američany varovali Iráčané, které na chystaný útok upozornil Teherán.

  Podle USA Today včasné varování umožnilo americkým vojákům vyhledat úkryt dříve, než rakety dopadly. Zafungoval kromě toho americký systém včasné výstrahy.

 • 8. 1. 2020

 • Na americkou čtvrť v Bagdádu dopadly dvě rakety Kaťuša

  Dvě rakety dnes večer dopadly do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, v níž se nacházejí vládní budovy a diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje. Kdo za útokem stojí, není v této chvíli jasné. V oblasti byly podle místních médií slyšet silné exploze.

 • Trumpův projev byl smířlivý

  Trump vypíchl, že Spojené státy mají „nejsilnější zbraně, ale nechtějí je použít“. Zmínil také výzvu, aby NATO bylo aktivnější v regionu. Írán podle něj nikdy nesmí disponovat jadernou zbraní.

  Proslov ale nepřinesl žádný velký zvrat a potvrdil dřívější spekulace, podle kterých se konflikt po íránském útoku na základny v Iráku nevyhrotí.

 • Solejmání měl být zlikvidován dávno, zopakoval Trump

  „Kásim Solejmání měl být zabit už dávno,“ zopakoval Trump svůj dřívější výrok.

 • Trump: Újmu neutrpěl žádný Američan

  Trump začal proslov slovy o tom, že díky skvělému varovnému systému při íránském útoku nepřišel o život žádný americký voják.

 • Trumpův proslov začíná

  Americký prezident Donald Trump promlouvá k národu.

 • Proč rostou akcie zbrojařských firem? Ekonom o reakci trhů

  Ekonom Lukáš Kovanda o tom, jak reagují ceny ropy, zlata a akcií na napětí na Blízkém východě. (Video: Anita Baselová, Seznam.cz)

 • CNN: Íránci se při nočním útoku chtěli vyhnout množství obětí

  Írán naplánoval noční raketový útok na základny v Iráku se záměrem minimalizovat oběti, soudí analytik stanice CNN. Potvrzují to také evropské vládní zdroje, na něž se odvolala agentura Reuters. Vlivný republikánský senátor Lindsey Graham nevidí zatím důvod k odvetě za útok, který mířil na základny, jež v Iráku používají Američané.

 • Irácký prezident odsoudil útok Íránu na základny ve své zemi

  Irácký prezident Barham Sálih dnes odsoudil noční íránský útok na dvě vojenské základny s americkými vojáky ve své zemi a zopakoval, že odmítá narušování irácké suverenity. Informovala o tom agentura AP. Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel ze svého území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice v čele s USA.

 • Dostřel amerických raket podle amerických zpravodajců

 • Trump chystá prohlášení

  Americký prezident vystoupí s prohlášením k situaci v 17:00 středoevropského času.

 • Kuvajt: Zpráva o stažení Američanů z našeho území byl podvrh hackerů

  Kuvajtské úřady dnes uvedly, že neznámý útočník napadl twitterový účet státní tiskové agentury KUNA. Ta na něm jen krátce předtím informovala o dopise adresovaném kuvajtskému ministru obrany, v němž USA sdělují svůj úmysl stáhnout do tří dnů ze základny Arifjan nedaleko kuvajtské metropole veškeré své vojáky. Kuvajtská vláda i KUNA pravdivost informace následně popřely. Zatím není jasné, kdo za útokem na tiskovou agenturu stojí, píše agentura Reuters.

 • Opata: Vojáci v Iráku jsou mimo ohrožení, stahování se neplánuje

  Čeští vojáci nasazení na misi v Iráku jsou v pořádku a mimo ohrožení. Novinářům to dnes v Praze řekl náčelník generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata. Stahování vojáků armáda nyní neplánuje, své kroky koordinuje se Severoatlantickou aliancí. Na případnou eskalaci situace v Iráku jsou vojáci připraveni reagovat, řekl Opata. V bezpečí jsou i čeští policisté v Iráku, i oni zatím zůstávají na místě, uvedl na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

 • Solejmání měl na rukou krev britských vojáků, řekl Johnson

  Britský premiér Boris Johnson ve středu ve sněmovně řekl, že zabitý íránský generál Solejmání „měl na rukou krev britských vojáků“. „Solejmání byl zodpovědný za vyzbrojování Hútíů a hnutí Hizballáh, kteří útočili na nevinné civilisty, a za držení Asadova režimu v Sýrii u moci. A samozřejmě také dodával improvizovaná výbušná zařízení teroristům, kteří je následně použili k zabíjení britských vojáků,“ řekl premiér. „Ten muž má na rukou krev britských jednotek,“ dodal Johnson.

 • Německo odsoudilo íránský útok a vyzývá ke zklidnění

  „Odsuzujeme íránský útok na irácké základny, kde sídlí i koaliční síly. Vyzýváme Írán, aby upustil od jakýchkoli kroků, které by mohly vést k další eskalaci,“ napsal na svém Twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas.

 • Šéf NATO odsoudil íránský útok

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg odsoudil íránský raketový útok a vyzval zemi, aby upustila od dalšího násilí.

 • Trumpův bezpečnostní tým se sešel v Bílém domě

  Členové prezidentova národního bezpečnostního týmu dorazili do Bílého domu ve středu ráno místního času. Podle televize CNN na místo dorazili viceprezident Mike Pence, národní poradce pro bezpečnost Robert O'Brien a zástupce nejužšího velení americké armády, generál Mark Milley. Prezident Donald Trump oznámil, že ještě dnes k celé situaci vystoupí. Kdy to bude, ale zatím není jasné.

 • České velvyslanectví v Bagdádu: Bezpečnostní opatření jsou zvýšená

  „Situace je veskrze klidná, bezpečnostní opatření ale jsou na vyšším stupni, to už však delší dobu,” řekl Seznamu zdroj obeznámený se situací na českém velvyslanectví v iráckém Bagdádu: „I po nočních útocích jde ale život dál, nezaznamenáváme nic mimořádného,” říká. Dodává také, že podle interních informací nejsou po nočním ostřelování hlášeny žádné oběti na životech.

 • Iráčtí kurdští vůdci vyzvali ke zklidnění situace v regionu

  Lídři částečně autonomního Iráckého Kurdistánu vyzvali členy koalice proti Islámskému státu, aby nedopustili nový vzestup radikálních islamistů. „V souvislosti s nedávnými událostmi a zejména s ohledem na to, co se stalo ráno, kurdistánský region opakuje, že vojenské řešení v žádném případě problémy nevyřeší,“ napsali ve společném prohlášení prezident, premiér a předseda parlamentu Iráckého Kurdistánu.

 • Írán zažil v posledních dnech protesty i truchlení

  Íránci demonstrovali i truchlili v ulicích. Na pohřbu Solejmáního se v tlačenici ušlapalo nejméně 56 lidí, a rozloučení tak bylo odloženo na neurčito.

 • „Vykopneme americké jednotky pryč z regionu“

  Íránský prezident Hasan Rúhání napsal na Twitteru, že „poslední odpovědí“ na zabití Solejmáního bude „vykopnutí všech amerických jednotek pryč z regionu“. Rúhání také napsal, že nebýt generála Solejmáního, který „hrdinně“ bojoval proti terorismu, evropské metropole by teď byly ve velkém nebezpečí.

 • Írán zveřejnil video z útoku

  Video odvysílala íránská státní televize.

 • Irák obdržel před útokem varování

  Irák krátce před půlnocí obdržel „oficiální slovní upozornění“ ze strany Íránu. Íránci ve zprávě sdělili, že se chystají odpovědět na atentát na generála Solejmáního. Uvedl to irácký premiér Ádil Abdul Mahdí.

 • Velitel irácké milice pohrozil USA odvetou za zabití generála

  Velitel Íránem podporované irácké milice Liga spravedlivých Kaís Chazalí řekl, že po íránské reakci na smrt Solejmáního nastal čas, aby zareagoval i Irák. „První íránská odpověď na atentát na mučedníka a velitele Solejmáního přišla. Nyní nastal čas na reakci na atentát mučedníka a velitele Muhandise. Protože Iráčané jsou odvážní a odhodlaní, jejich reakce nebude menší než Íránu. Takový je slib,“ řekl Chazalí. Muhandis stejně jako Solejmání zemřel při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu.

 • Španělsko stahuje část svých vojáků z Iráku

  Kvůli vyhrocené situaci stáhlo Španělsko část svých jednotek z Iráku. Madrid přemístil do Kuvajtu deset ze svých třinácti vojáků, kteří působí v rámci mise NATO v Bagdádu. Španělsko má v zemi celkem 550 členů svého kontingentu. Před Španělskem už své jednotky nebo jejich část stáhlo několik zemí včetně Německa, Slovenska, Chorvatska, Kanady nebo Rumunska.

 • Nalezena jedna z nevybuchlých raket

  Jedna z raket dopadla u vesnice Hitan, která leží 40 kilometrů jižně od napadené základny Ajn al-Asad.

 • Netanjahu: Jakýkoliv útok na Izrael bude mít tvrdou odvetu

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu řekl, že kdokoliv zaútočí na Izrael, může si být jist tvrdou odvetou. Předseda vlády zároveň zopakoval, že souhlasí s rozhodnutím amerického prezidenta zabít íránského generála Solejmáního. „Kdokoliv se na nás pokusí zaútočit, dostane ten nejtvrdší úder,“ prohlásil Netanjahu.

 • Von der Leyenová: Íránskou krizi vyřeší dialog, EU k němu přispěje

  Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové by měl používání zbraní nahradit dialog, v němž by Evropská unie mohla nabídnout své dobré vztahy se státy v regionu. Šéfka komise uvedla, že ona i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell se v příštích dnech budou pokoušet o kontakty se všemi stranami konfliktu. „Není v ničím zájmu roztáčet spirálu násilí ještě dále,“ řekl Borrell novinářům.

 • Cena ropy se po útoku zvyšuje

  Ceny ropy se v reakci na útok na základny v Iráku zvyšují. Počáteční vysoký růst se ale už zmírňuje. Napětí na trhu se podle analytiků může uklidnit, pokud se útoky vyhnou ropné infrastruktuře. Navíc kvůli zvýšené těžbě ropy ve Spojených státech by případný výpadek v dodávkách suroviny nezpůsobil tak vážný problém jako v minulosti.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Doporučené

Další články