Hlavní obsah

Izrael chce ke konci roku 2018 opustit UNESCO, které prý „přepisuje historii”

Izrael chce příští rok opustit organizaci UNESCO (Video: Reuters)

 

Reklama

30. 12. 2017 13:59

Podle Izraele proti němu členské státy organizace UNESCO vedou systematické útoky. K roku 2018 mají své členství ukončit i Spojené státy.

Článek

Izrael oznámil, že vystoupí ke konci příštího roku z Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V pátek o tom podle agentury AP informoval v dopise adresovaném organizaci.

Generální tajemnice organizace Audrey Azoulayová uvedla, že izraelského rozhodnutí hluboce lituje. Podle ní se dají rozpory mezi státy překonat jen „uvnitř UNESCO a nikoliv mimo něj“. Izrael už dříve označil za důvod svého plánovaného odchodu „systematické útoky“, které vůči němu členské státy organizace údajně vedou.

„UNESCO se stalo absurdním divadlem, kde se historie spíše deformuje, než uchovává,“ řekl letos na podzim izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Reagoval tím na několik kontroverzních rezolucí, které UNESCO letos přijalo. Jedna z nich například kritizovala Izrael za vykopávky ve Východním Jeruzalémě, které označila za porušení mezinárodního práva. Podle Izraele rezoluce popírala židovské vazby na Chrámovou horu, která je jedním z nejposvátnějších míst v Jeruzalémě.

V červenci přijalo UNESCO na seznam kulturního dědictví Hebronské Staré město - a to jako ohroženou palestinskou památku. Na seznam se tak dostala i Hrobka proroků, kterou Židé uctívají jako Hrobku patriarchů. Izrael označil rozhodnutí za přepisování historie, protože označením místa jako palestinského se podle něj Židům upírá jejich role v této části dnešního Západního břehu Jordánu. Izrael část palestinského Hebronu okupuje a pod okupovanou zónu spadá i zmíněná hrobka.

Už loni přijalo UNESCO na návrh arabských zemí rezoluci, ve které používalo pro místa v jeruzalémském historickém jádru pouze arabské názvy. Podle Izraele dokument opomíjel tisíciletý vztah Židů k Jeruzalému.

K 31. prosinci příštího roku organizaci opustí kromě Izraele i Spojené státy. Jejich ministerstvo zahraničí to oznámilo v polovině října a zároveň kritizovalo údajnou zaujatost organizace vůči židovskému státu. Za jeden z důvodů, proč se rozhodl UNESCO opustit, označil Washington také „nutnost zásadní reformy“. Spojené státy společně s Izraelem od roku 2011 organizaci neposílají příspěvky. Tímto krokem reagovaly na přijetí Palestiny.

UNESCO rozhoduje o zápisu kulturních a přírodních památek na seznam světového dědictví, ale aktivní je také na poli vzdělávání či boje za lidská práva.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované