Hlavní obsah

Já a vyděrač? Faltýnek mladší promluvil o svém konci v ANO i politice

Foto: Ondřej Koutník

Bývalý primátor Brna Petr Vokřál obvinil Jiřího Faltýnka (na snímku), že ho vydíral.

Reklama

15. 6. 2020 11:45

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál veřejně prohlásil, že jej Jiří Faltýnek, syn místopředsedy ANO, vydíral. Seznam Zprávy získaly exkluzivní vyjádření brněnského politika.

Článek

Když brněnský zastupitel Jiří Faltýnek na začátku března oznámil, že si chce nechat do konce roku pozastavit členství v hnutí ANO, předcházela tomu schůzka se stranickým nadřízeným Petrem Vokřálem.

Při tomto jednání – jak bývalý primátor Brna Vokřál popsal v rozhovoru pro týdeník Respekt – Faltýnek mladší položil na stůl složku. „Přinesl mi složku s úniky z materiálů ze Stoky. Hodil mi ji na stůl a řekl: ‚Ty se ještě budeš divit, co tam všechno je,“ popsal v Respektu Vokřál.

Vnímal to jako vydírání: „Že se mi snaží naznačit, že bych se měl přidat na jeho stranu, protože by to jinak pro mě mohlo znamenat nějaká negativa. Že by to nebylo pro mě šťastné, kdyby to členství musel pozastavit. Prostě vydírání. Taková malá politická korupce.“

Stoka je policejní pojmenování brněnské korupční kauzy, v níž nyní čelí obžalobě dva bývalí členové ANO premiéra Babiše. I kvůli odhalení ze Stoky chce Andrej Babiš celou organizaci svého hnutí v Brně zrušit.

Seznam Zprávy se obrátily na Jiřího Faltýnka, syna druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka, s otázkami na vyděračské praktiky, které Vokřál popsal. Faltýnek junior mimo jiné prohlásil, že chce po posledních událostech v Brně skončit v politice. A pravděpodobně si neobnoví členství v ANO.

Petr Vokřál prohlásil, že jste mu přinesl složku s informacemi ze spisu Stoka a řekl mu: „Ty se ještě budeš divit, co tam všechno je.“ Co v té složce bylo?

Já jsem ten rozhovor nečetl. To jste mě šokoval. Je to absolutní nesmysl.

Vy disponujete dokumenty z policejního spisu Stoka?

Ne, absolutně žádnými.

Pan Vokřál říká, že jste ho tím měl vydírat.

Ježíši Kriste. To je fakt vtipné. Ale rozhodně to není pravda.

Měl jste nějaké informace z toho spisu?

Pouze z médií.

Takže jste měl nějaké novinové články?

Ta debata na toto téma vůbec neproběhla. Ta debata proběhla na téma mého pozastaveného členství.

A co jste Petru Vokřálovi říkal?

Bavili jsme se o pozastavení toho členství. Já jsem mu říkal, že mu samozřejmě vyhovím.

Z toho, co Vokřál uvedl, to ale moc nevypadá, že jste mu chtěl vyhovět.

Pane redaktore, kdybych nechtěl, tak bych to neudělal.

Jak tedy vnímáte tato jeho slova?

Já už to nevnímám nijak. Mně to všechno de facto přitěžuje. Tohle dění. Já už vážně přemýšlím, že skončím a nebude se tím zabývat.

Skončíte úplně v hnutí ANO?

Pravděpodobně si nezažádám o obnovu toho členství. Po tom, co se tady v Brně děje, nějak nemám chuť znovu si ho obnovit.

Myslíte, co se děje v hnutí ANO v Brně?

Úplně obecně. Ta mediální pozornost na moji osobu mi nedělá úplně dobře, protože mám malé dítě, manželku. Berou to velice negativně.

Skončil byste i v politice?

Já jsem zastupitel města Brna. Ten mandát bych si odkroutil a pak bych už nekandidoval.

Reklama

Doporučované