Hlavní obsah

Jak se vyrábí tužka? Zkusili jsme si to u těch nejlepších. V Koh-i-nooru

Vyrobená tuha je měkká, ohebná a nepíše. Musí se vysušit a namočit v olejové lázni. (Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

2. 12. 2018 20:51

Jak se dělají nejslavnější české tužky? Kolik lidí, dní a pracovních úkonů je k tomu potřeba a proč čerstvě vyrobená tuha nepíše? Na Seznamu startuje nový pravidelný pořad Byznys zblízka. V něm vám každý týden krok po kroku ukážeme, jak vznikají věci, které Česko proslavily ve světě – a jejich výrobu si sami vyzkoušíme.

Článek

V Českých Budějovicích se tužky vyrábí už od roku 1848, kdy se tam přesunula výroba z Rakouska. Od roku 1889 pak nesou název po slavném drahokamu Koh-i-noor.

Dnes už ikonická žlutá tužka se od počátku prodávala jako luxusní zboží a na světové výstavě v Paříži získala zlatou medaili. Právě její výrobu vám ukazujeme ve videu nahoře. I když výsledný produkt může vypadat jednoduše, celý proces výroby je otázkou několika týdnů a desítek pracovních operací.

Český národní poklad Koh-i-noor dnes patří rodině Břízových a v českých rukou zůstane dál, i když mají o firmu zájem zahraniční společnosti.

Reportáž z výroby tužek si prohlédněte ve videu v úvodu textu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované