Hlavní obsah

Přehledně: Jak získat až tisícovku denně pro živnostníky

Foto: Seznam Zprávy, Getty Images

Ilustrační fotografie.

Reklama

5. 3. 5:55
aktualizováno • 10. 3. 15:28

Tisíc korun za den, ale větší dokazování. Podnikatelé mohou nově získávat větší kompenzační bonus, musí ale dokázat, že jsou jejich tržby aspoň o polovinu menší. Jak na to a jaké jsou další podmínky?

Článek

Vyšší bonus

Finanční správa začala přijímat žádosti o zvýšený kompenzační bonus. Místo pěti set korun dostanou OSVČ a společníci malých s. r. o. nově až 1000 korun denně. Na novinku však nedosáhnou „dohodáři“, kterým zůstává původní výše kompenzací.

Významnou změnou je možnost pobírat 500 korun denně za každý kalendářní den, kdy měli lidé nařízenou karanténu nebo izolaci.

„Tímto dílčím opatřením narovnáváme situaci mezi živnostníky a zaměstnanci, kteří mají nově nárok na příspěvek v karanténě,“ řekla k tomu ministryně financí Alena Schillerová. „Nezbytnou podmínkou je samozřejmě účast živnostníka na nemocenském pojištění,“ dodává.

Podmínky

Na vyšší příspěvek od státu mají nárok OSVČ a společníci malých s. r. o, kterým byla jejich činnost významně dotčena. Oproti podzimnímu kompenzačnímu bonusu má jeho nová verze dvě nové podmínky.

Hlavní podmínkou je, že nárok na bonus mají podnikatelé, kterým poklesly příjmy z podnikání o více než 50 procent.

Propad příjmů odpovídajících tržbám z prodeje zboží a služeb se posuzuje za kalendářní měsíc předcházející danému bonusovému období - a srovnává se s měsíčním průměrem za čtvrtletní z období před vypuknutím pandemie.

Pokud tedy jako žadatel budete chtít získat kompenzace za únor 2021, srovnáte příjmy za leden 2021 s průměrnými příjmy za období mezi 1. listopadem 2018 a 31. lednem 2019. Pokud to pro vás bude výhodnější, můžete díky sněmovní úpravě bonusu zvolit průměr příjmů ve stejném období na přelomu roku 2019 a 2020.

Druhou podmínkou je, že výše kompenzačního bonusu nesmí překročit určitou částku. Konkrétně jde o rozdíl průměrné měsíční výše příjmů ve srovnávacím období a výše příjmů ve srovnávaném období.

Srovnávací období jsou tři měsíce z přelomu let 2018 a 2019, případně 2019 a 2020. Je to stejná podmínka, se kterou se setkáte u dokazování alespoň 50procentního propadu příjmů. Srovnávaným obdobím je při žádosti o únorový bonus leden 2021.

Výše kompenzačního bonusu tím pádem nemůže být větší, než jaký je propad relevantních příjmů.

Zvláštním příkladem jsou pak podnikatelé, kteří začali podnikat až v průběhu minulého roku. Ti si mohou jako srovnávací období vybrat jakékoliv tři po sobě jdoucí měsíce v prvních osmi měsících podnikaní. Srovnávané období zůstává stejné jako u ostatních případů (v únorové žádosti tedy leden 2021).

Příklady rozdílu ve srovnávacím a srovnávaném období

První příklad

Na přelomu let 2018 a 2019 jste si průměrně vydělali 25 tisíc. V lednu 2021 byly vaše příjmy shodně na 25 tisících. V takovém případě nesplňujete podmínku poklesu příjmů a na kompenzační bonus nemáte nárok.

Druhý příklad

Za listopad 2019 až leden 2020 jste si průměrně vydělali 25 tisíc korun. V lednu 2021 byl váš výdělek 10 tisíc. První podmínku tedy splňujete. Rozdíl příjmů se rovná 15 tisícům. Tuto částku tedy můžete maximálně v kompenzačním bonusu získat.

Třetí příklad

Ve srovnávacím období třech měsíců jste si průměrně vydělali 40 000 Kč. Za leden letošního roku jste si vydělali 5 tisíc. Splňujete obě podmínky a máte nárok na kompenzace v maximální možné míře (28 tisíc korun za únor).

Toto omezení se dotýká hlavně vedlejší OSVČ, jakými jsou například podnikající důchodci, studenti nebo lidé na mateřské a rodičovské dovolené.

Výpočet 50 % z tržeb

Jak ale dokázat, že se vaše příjmy za dané období skutečně propadly?

V online žádosti jednoduše vyplníte příjmy za požadovaná období a vše potvrdíte čestným prohlášením. Nic dalšího není třeba, co se příjmů týká, dokládat. Ministerstvo financí nicméně upozorňuje, že finanční úřady mohou po žadatelích zpětně požadovat potvrzení částek uvedených v žádosti.

Termíny

S bonusem v této výši zatím vláda počítá ve dvou obdobích. Nejprve od 1. do 28. února, následně od 1. do 31. března.

Pokud už jste požádali o bonus ve staré podobě, který vám měl zajistit 500 korun za den za období mezi 1. a 15. únorem, tak se tyto dva bonusy nesčítají. V tomto případě si musíte zažádat o bonus znovu ve větší výši a dostanete maximálně 28 tisíc korun, které vám podle nových podmínek náleží.

Novinkou také je, že vyšší kompenzace nejsou navázány nutně na nouzový stav. Kdyby tedy Sněmovna stav nouze zrušila či neprodloužila, o bonus podnikatelé nepřijdou. Vláda navíc může tento program vždy o měsíc prodloužit, a to až do konce kalendářního roku 2021.

Nový kompenzační bonus by měl stát vyjít na 19,4 miliardy korun. 18 miliard z toho pokryje státní rozpočet, přes jednu miliardu rozpočty obcí a 400 milionů půjde z rozpočtů krajů.

Jak žádost podat?

Žádost o bonus najdete na stránkách Finanční správy. Vyplníte pouze, jestli jste či nejste osoba v úpadku, jaký typ subjektu jste (OSVČ, dohodář, společník s. r. o.) a následně stanovíte období, za které bonus chcete získat. Nezapomeňte také uvést, jestli jste už nežádali o peníze za starší období (dříve zmiňované dny mezi 1. a 15. únorem).

Dále zadáte svůj příjem za leden 2021 a průměrný měsíční příjem za listopad až leden 2018 a 2019 (případně listopad 2019 až leden 2020). Pro další postup si připravte své osobní údaje, adresu pobytu, IČO, DIČ (případně rodné číslo) a údaje o svém bankovním účtu. Na závěr stačí jen vybrat příslušný finanční úřad a dodat čestné prohlášení.

Existuje několik způsobů, jak lze žádost odeslat. Kromě zmiňovaného online formuláře je nejrychlejší cestou datová schránka. Tou odešlete materiály svému místně příslušnému finančnímu úřadu. Další variantou je e-mail. Podepsanou žádost naskenujete a přiložíte k e-mailu, který pošlete znovu vašemu finančnímu úřadu.

Poštou či osobně je tento formulář možné dodat i v listinné podobě. Novinkou je také možnost podat žádost přes portál Moje daně.

Za první bonusové období mohou lidé žádost podávat do 3. května. Za březnové období pak do 1. června 2021. Kompenzační bonus lze kombinovat jen s programem Antivirus a s podporou k úhradě nájemného.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené