Hlavní obsah

Jak zvládá stát boj s hazardem? Hraje se méně, hry se přesouvají na internet

Boj proti hazardu pokračuje – v příštím roce má vzniknout registr vyloučených hráčů. (Video: Zuzana Hodková, Seznam.cz)

11. 3. 2019 12:50

V loňském roce stát podruhé utáhl šrouby hazardu. Hráči se musí registrovat, automaty zmizely z hospod a barů, kasina podléhají přísnému režimu. A výsledky? Hraje se méně a mnohé hazarní firmy teď hrají hlavně o to, aby se dostaly do kladných čísel.

Článek

Poslední dostupná čísla jsou za rok 2017 – tehdy se v hazardu protočilo 224 miliard a téměř 40 miliard z toho si mezi sebou rozdělily firmy. Jaká čísla přinese loňský rok, bude sice jasné až začátkem léta, ale už teď je jasné, že budou nižší.

Počet automatů od loňska poklesl – a podle Ministerstva financí je to vidět i na poklesu inkasa z hazardu.

Kasina a herny, které zůstaly, ale přesto bojují o přežití. Varují, že se mnoho hráčů přesunulo do šedé sféry. „U nás je řada opatření, která ty hráče odpuzují,“ vysvětluje Vladimír Eichinger z Asociace kasín a myslí tím registraci, nebo omezení hry po 120 minutách či zákaz podávání nápojů.

A ministerstvo připravuje další opatření – IT systém na ochranu hráčů před hazardem včetně registru vyloučených hráčů. Fungovat by měl začít v průběhu příštího roku. I proti šedé zóně se ale stát snaží bojovat – například loni zabavil patnáct set takzvaných kvízomatů. Provozovatelé těchto přístrojů tvrdí, že provozují vědomostní soutěž a odmítají platit daň. První soud se ale teprve chystá.

Přesun na internet

Velkou změnu pociťují i provozovatelé loterií nebo kurzových sázek. Stále více peněz se totiž točí na internetu. „Sázkařské firmy začínaly všechny v kamenných pobočkách. Dnes už se 95 procent sázek uzavírá na internetu,“ vysvětluje Václav Sochor, vedoucí komunikace Tipsport.

Tam vyklidily pole zahraniční firmy, které v Česku neplatily daně. Od nich teď stát vymáhá pokuty. Zatím bez větších úspěchů. Podle Ministerstva financí je to běh na dlouhou trať.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené