Hlavní obsah

Jednání Ruska, Turecka a Íránu skončilo, obyvatelé Idlibu si chystají masky z kelímků a uhlí

Obyvatelé Idlibu připravují sebe a své děti na možnost chemického útoku. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

Reklama

7. 9. 2018 19:11

Špičky Turecka, Íránu a Ruska se neshodli na klidu zbraní. USA varují před chemickým útokem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se obává další migrační vlny.

Článek

Prezidenti Turecka, Íránu a Ruska se dnes v Teheránu nakonec podle agentury Reuters nedomluvili na klidu zbraní v severozápadní syrské provincii Idlib, kterou ovládají odpůrci syrské vlády a kde obzvlášť dominantní skupinu tvoří teroristická organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS), označovaná jako syrská Al-Káida. Vojenská ofenziva v oblasti by podle OSN znamenala humanitární katastrofu pro desetitisíce civilistů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání ve společném prohlášení po své dnešní schůzce uvedli, že konflikt v Sýrii lze vyřešit pouze prostřednictvím politického procesu a jednání, nikoli vojensky. Doplnili, že další jednání se bude konat v Rusku.

Zatímco letouny syrské armády a jejího spojence Ruska dnes ráno Idlib bombardovaly, Putin a Rúhání se v Teheránu postavili proti výzvě Erdogana vyhlásit v Idlibu klid zbraní.

Masky z kelímku a hrstky uhlí

Obyvatelé Idlibu se mezitím připravují na případný útok. Z improvizovaných zásob tak například vyrábějí plynové masky. Jeden z místních ve videu ukazuje, jak lze z igelitového pytlíku, kelímku, vaty a uhlí připravit improvizovanou ochranu před útočným plynem. Do tvářové části masky vloží vatu a dřevěné uhlí.

Dýchání pak probíhá přes tento filtr. Právě uhlí tvoří aktivní látku, která na sebe díky svým adsorpčním schopnostem dokáže vázat některé jedovaté plyny.

Ačkoliv se nejedná o jednoznačně spolehlivý prostředek ochrany, obyvatelé rozbombardovaného města jinou možnost, jak si zachránit život, nemají.

Idlib je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády a ofenziva Damašku by tak mohla být závěrečnou rozhodující bitvou syrské války.

Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i islamistickým skupinám, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky, upozorňuje Reuters.

Erdogan dnes uvedl, že summit bude úspěšný, pokud bude domluveno příměří v Idlibu. Putin reagoval slovy: „Faktem je, že tady u jednacího stolu nejsou žádní zástupci ozbrojené opozice. A navíc tu nejsou zástupci fronty An-Nusra, Islámského státu či syrské armády... Ve své podstatě má turecký prezident pravdu. Bylo by to dobré, ale nemůžu za ně mluvit a už vůbec nemohu říci, že teroristi... přestanou střílet, používat drony či bomby.”

Turecký prezident dal dnes najevo obavy z příchodu uprchlíků z Idlibu do Turecka a zdůraznil, že Turecko už pro ně nemá kapacitu. Vojenská ofenziva v Idlibu by podle Erdogana měla za důsledek „katastrofu, masakr a humanitární krizi”. „Miliony lidí přijdou k tureckým hranicím, jelikož nebudou mít kam jít. Turecko ale už svou kapacitu pro uprchlíky vyčerpalo,” upozornil turecký prezident.

Putin oponoval, že vyhlášení klidu zbraní v Idlibu by bylo bezvýznamné, jelikož by se netýkalo islamistických skupin, které Damašek a jeho spojenci označují za teroristy. Rúhání zdůraznil, že vláda v Damašku musí dostat zpět pod kontrolu celou Sýrii.

Dokud nebudou rebelové pryč, bude se bojovat

V závěrečném komuniké se trojice prezidentů zavázala, že bude usilovat o zničení teroristů z Islámského státu, fronty An-Nusra a dalších skupin napojených na al-Káidu. Doplnili ale, že jsou jiné ozbrojené opoziční skupiny, které by se mohly připojit k případné dohodě o klidu zbraní. V prohlášení rovněž stojí, že mezinárodní společenství a OSN by měly posílit humanitární pomoc Sýrii a přispět tak k vytvoření podmínek pro bezpečný návrat syrských uprchlíků.

Íránský prezident Rúhání uvedl, že boje v Sýrii budou pokračovat, dokud nebudou vyhnáni rebelové, a to zejména v Idlibu. Doplnil však, že při jakékoli vojenské operaci by se mělo dbát na ochranu civilistů. Vyzval proto rebely k odzbrojení a mírovému řešení konfliktu.

Asad nebyl dnes v Damašku přímo zastoupen, nebyli tam ale ani představitelé OSN a Západu.

Rúhání řekl, že by se USA měly stáhnout ze Sýrie, zatímco Erdogan uvedl, že mu velmi vadí podpora syrské kurdské milice YPG ze strany Washingtonu. Ankara považuje YPG za teroristy napojené na kurdské separatisty v Turecku.

K jednání o Idlibu se dnes sešla Rada bezpečnosti OSN. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že bojovníci v provincii by měli dostat ultimátum pro stažení z oblastí obývaných civilisty. Doplnil, že by se měly vytvořit trasy pro ty, kdo budou chtít z Idlibu dobrovolně odejít. Po skončení jednání ale několik diplomatů vyjádřilo pochybnosti, zda lze únikové trasy zřídit, protože syrská vláda nerozlišuje mezi teroristickými skupinami a ozbrojenými oponenty prezidenta Bašára Asada.

Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja dnes prohlásil, že v Idlibu působí "40 až 45 ozbrojených skupin, tedy 50 000 lidí". Skupina An-Nusra hlásící se k síti Al-Káida má podle něj 16.000 členů a ty skupiny, jež "jsou připraveny dohodnout se o příměří, čítají 13 000 lidí". Zástupce Sýrie Bašár Džaafarí sdělil, že jeho vláda počítá s evakuací civilistů z bojových zón.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené