Hlavní obsah

K americkému vojákovi se po 76 letech vrátí osobní věci nalezené na západě Čech

Ilustrační foto.

Reklama

29. 10. 16:56

Po 76 letech se několik osobních věcí vrátí k americkému vojákovi Joeu Esquibelovi, který se zúčastnil osvobozovacích bojů na západě Čech v roce 1945.

Článek

Nadšenec historie Petr Švihovec před několika týdny našel v zemi u Mariánských Lázní stříbrný náramek, límcový odznak, kovový proužek s bronzovou hvězdou a švýcarské mince rappen. Do hledání majitele se zapojil také historik Daniel Malý.

Na náramku bylo vyryto Esquibelovo jméno, z druhé strany pak jméno jeho tehdejší přítelkyně Lydie, s níž se po válce ve Spojených státech oženil. Švihovcovi se podařilo Esquibela vypátrat v Coloradu, ve spolupráci s ambasádou a vojenským atašé Jamesem Hackbarthem nyní posílá ztracené osobní věci zpět majiteli.

„Jsme velmi rádi, že můžeme pomoci doručit tyto věci jejich právoplatnému majiteli, americkému válečnému hrdinovi. Jsme také vděční panu Švihovci za to, s jakým respektem o tyto předměty pečoval. Musíme ctít a připomínat ty, kteří bránili naši svobodu a demokratické hodnoty a kteří se obětovali, abychom mohli žít v míru, bezpečí a prosperitě,“ uvedl tiskový atašé amerického velvyslanectví v Praze Griffin Rozell.

Americká armáda na konci druhé světové války osvobodila jihozápad Československa. Zásluhy vojáků pod velením generála George Pattona se po únoru 1948 snažili komunisté vymazat z paměti.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované