Hlavní obsah

Karlovy Vary chtějí lákat české rodiny, s lázeňstvím to bude horší

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

28. 4. 2020 23:23

Karlovy Vary chtějí lákat české turisty, včetně rodin s dětmi. Češi by mohli pomoci zachránit hotely, které kvůli koronaviru přišly o všechny klienty.

Článek

Obnova lázeňství, které je postižené stejně, ale bude podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) mnohem složitější. Řekla to dnes na jednání městského zastupitelstva.

Karlovarské lázeňské hotely dosud spoléhaly hlavně na zahraniční samoplátce. Cizinci ale za současné pandemie koronaviru přijet nemohou a ani není jasné, kdy by se mohli zase vracet.

„Vzhledem k tomu, že se lázeňství nenastartuje rychle, tak teď jako první budeme cílit na podporu cestovního ruchu. Cestovní ruch pro nás znamená lidi, kteří přijedou za odpočinkem na krátkodobé pobyty nebo dlouhodobé pobyty v rámci prázdnin. Budeme cílit na to, že budeme chtít dostat lidi ven, doteď se starali o své děti a byli zavření doma,“ řekla ČTK primátorka.

Městské infocentrum připravilo návrh voucherů v hodnotě 1000, 2500 a 5000 korun podle délky pobytu. Do nich by mělo město investovat 30 milionů korun. Podle odhadů by v případě zájmu vouchery mohly vytvořit tržby až 150 milionů korun.

Jednou z hlavních cílových skupin by měly být i rodiny s dětmi. Město chce připravit jakési příměstské tábory, které by pro návštěvníky s dětmi byly zdarma. Rodiny by tak mohly přijet i na týdenní pobyt a o děti by se během dne město postaralo. Vouchery by tak měly být cestou, jak místo sanace nákladů hotelů podpořit spotřebu. Možnost přímé dotace pro ubytovací zařízení, kterou také město zvažovalo, by byla právně neproveditelná.

Kampaň na podporu příjezdu českých klientů by měla začít buď už v průběhu května, nebo v červnu. Město chce lákat na sport, přírodu, ale i na lázeňské procedury, které lidem mohou pomoci zlepšit imunitu a zdraví.

Ale zatímco hotelům by mohli čeští klienti podpoření vouchery pomoci znovu začít, ve výrazně horší situaci jsou poskytovatelé lázeňské péče.

„Měli jsme jednání s krajem a VZP a shodli jsme se na tom, že by měla nositelem pomoci být VZP.“ Pojišťovna by podle primátorky měla uvolnit finance na pojištěnce tak, aby mohli čerpat služby ve zvýšené míře v nestátních zdravotnických zařízeních či hotelech s léčebnou péčí.

Reklama

Doporučované