Hlavní obsah

Nový semafor koronaviru: Zelené jsou dva okresy

Foto: MZČR

Interaktivní mapa níže v článku.

Reklama

3. 8. 2020 17:03
aktualizováno • 17. 8. 2020 12:25

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí aktualizovalo mapu pohotovostních stupňů podle rizika nákazy nemocí covid-19. Zelená barva i nadále zůstala jen v Praze a Frýdku-Místku.

Článek

Denní přírůstky nově nakažených v minulém týdnu byly opět vysoké. V pondělí sice podle ministerstva přibylo „jen“ 140 pozitivně testovaných, hned v úterý však byla tato hodnota dvojnásobná a do konce pracovního týdne neklesla pod 200 případů. Ve čtvrtek byl dokonce nárůst nakažených o 330, což bylo druhé nejvyšší číslo od začátku epidemie.

Nově aktualizovaný semafor mapující současnou epidemiologickou situaci v zemi přesto vypadá stejně, jako ten z minulého týdne. Jiné než bílé zůstaly jen dva okresy – Praha a Frýdek-Místek.

„Situace v ČR je celkově stabilizovaná a bez komunitního přenosu. Lokální ohniska nákazy jsou tvořená z velké části bezpříznakovými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných. Nikde není stanovený druhý a třetí stupeň rizika, pouze Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené. Situaci permanentně monitorujeme a vyhodnocujeme případná opatření,“ popisuje v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Počet případů není všechno

Jak je možné, že se situace epidemiologicky zlepšila navzdory vyšším nárůstům nově nakažených z minulého týdne?

Roli při posuzování dat hraje vícero faktorů – epidemiologové společně s Rážovou hodnotí nejen počty nově nakažených, ale například i to, zda přibývá hospitalizovaných nebo do jaké míry jsou známy zdroje nákazy. Sleduje se také eskalace trendů a forma šíření nemoci, riziko pro zranitelné skupiny obyvatel, podíl hospitalizovaných nebo kapacity intenzivní lůžkové péče.

„Epidemie covidu-19 je stále pod kontrolou a bez komunitního přenosu. V současnosti posilujeme linky na hygienických stanicích, kapacitu odběrových míst a laboratoří a celkový systém chytré karantény. Situaci neustále monitorujeme a vyhodnocujeme další opatření. Jsme neustále v kontaktu s krajskými hygienickými stanicemi, které na základě jednotlivých stupňů rizik zavádí příslušná opatření v lokálních ohniscích, případně v regionech,“ uvedla minulý týden hlavní hygienička.

Kolísavá Praha

Aktuálně zeleně zbarvená Praha na hraně rizika komunitního šíření dlouhodobě kolísá. Podle údajů ministerstva pouze cca 17 % zjištěných nákaz nemá jasně určitelný původ, a tak situaci i přes vysoký počet nově diagnostikovaných pacientů hodnotí jako kontrolovanou.

„Reprodukční číslo je stále významně vyšší než 1 s určitým rizikem komunitního šíření. Je však nutné zdůraznit, že riziko v žádném případě neeskaluje u zranitelných skupin obyvatel nebo v tlaku na nemocniční péči. “ dodává ministerstvo k situaci v hlavním městě.

Mezi ohroženými

Podle ministerstva se situace uklidňuje i v Moravskoslezském kraji. Jediným okresem, u kterého se situace nevyvíjí pozitivně, je stále Frýdek-Místek. Podle Rážové tam jsou významné nárůsty počtu nově diagnostikovaných a výskyt nových významných ohnisek ohrožujících i zranitelné skupiny obyvatel. Přesto okres zůstává v zelené barvě.

„Epidemiologická situace v okrese Frýdek-Místek je způsobena masivním záchytem pozitivních případů ve spojení s významným ohniskem nákazy, z velké části s asymptomatickým nebo s mírným průběhem nákazy. Dochází zde k zásahu do zranitelných skupin obyvatel bez nárůstu počtu hospitalizovaných vyžadujících intenzivní péči. Epidemiologická situace je pod kontrolou, nejedná se o plošné šíření regionálního rozsahu,“ píše ministerstvo ve zprávě k semaforu.

„Konečné rozhodnutí o daném stupni pro danou oblast je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ dodala hlavní hygienička ČR s tím, že velkou roli v něm hraje posouzení rizika komunitního přenosu, tedy rizika nekontrolovaného šíření v populaci, při kterém příslušná krajská hygienická stanice neurčí původ podstatného podílu zjištěných nákaz.

Interaktivní grafika: Co znamenají barvy na semaforu

Systém, který označuje jednotlivé okresy podle míry nákazy nemocí covid-19, je rozdělen na čtyři stupně rizika, které jsou označeny bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou, tzv. semafor. Bílá znamená nulové či zanedbatelné riziko, zelená pak výskyt nákazy bez komunitního přenosu v ČR, žlutá znamená počínající komunitní přenos a červená narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos v ČR. Mapu stupňů pohotovosti aktualizuje ministerstvo zdravotnictví na týdenní bázi.

Data pro zařazení okresů do jednotlivých rizikových skupin vyhodnocují hygienici pravidelně v pátek. Při té příležitosti zároveň rozhodnou o možném přijetí odpovídajících opatření, semafor sám je pak k dispozici na webu ministerstva zdravotnictví každé pondělí od 12 hodin.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované