Hlavní obsah

Kdo jiný než my? Halík žádá církevní představitele, aby pomohli s covidem

Foto: Profimedia.cz

„Neměli bychom zavdat příčinu k rozšířené představě, že církvím jde v této době zavřených kostelů především o to, jak nahradit vlastním členům chybějící bohoslužby. Církve tu nejsou jen pro své členy, nýbrž pro všechny, zvláště pro potřebné,“ píše Halík.

Reklama

Známý římskokatolický kněz Tomáš Halík vyzval církevní představitele, aby se neváhali zapojit do pomoci v boji s koronavirem. „Kdo jiný by právě nyní měl stát v přední linii pomoci bližním?“ ptá se.

Článek

„V této náročné době sleduji požadavky vedení krajů žádajících studenty lékařských fakult, zdravotnických škol a studenty psychologie, aby se zapojili do dobrovolnické služby nemocným. Dosud jsem se nesetkal s tím, že by podobně oslovili studenty teologie, zejména budoucí duchovní; připadá mi to smutně příznačné pro naši společnost a její převažující vztah k církvím,“ píše Halík v textu, který zveřejnil a k dispozici má magazín Christnet. „Neměli bychom zavdat příčinu k rozšířené představě, že církvím jde v této době zavřených kostelů především o to, jak nahradit vlastním členům chybějící bohoslužby. Církve tu nejsou jen pro své členy, nýbrž pro všechny, zvláště pro potřebné.“

Halík podobně ve svém textu pro Seznam Zprávy hovořil o roli církve již během první jarní vlny pandemie. „Na otázku, co v této době může církev udělat pro věřící a co pro nevěřící, odpovídám, že si napřed musí uvědomit, že v době globalizace, kdy padají všechny hranice a už nelze oddělující zdi znovu vybudovat (ač se o to teď mnozí budou usilovně snažit), padla už také hranice mezi ‚věřícími‘ a ‚nevěřícími‘. Je jen jedna skutečná hranice: mezi lidmi otevřené mysli a srdce a lidmi uzamčenými a zabarikádovanými ve svém vlastním světě, neschopnými partnersky komunikovat a učit se něčemu novému,“ napsal ve svém obsáhlém komentáři pro Seznam Zprávy a dodal: „Oba typy se vyskytují jak mezi ‚věřícími‘, tak i ‚nevěřícími‘. Pokud toto církev nepochopí, nemůže nabídnout nic, bude jen ‚mlýnem, který ještě klape, ale už nemele‘. Pokud to pochopí, může na všechny strany rozdávat poklad, který jí byl svěřen: světlo evangelia, víru, naději a lásku.“

Nyní tedy Halík, jak informuje Christnet, přidává i zemitější žádost. „Je mi známo, že už při jarní vlně pandemie se například některé kněžské semináře do služby v nemocnicích zapojily; nyní je však třeba udělat ještě víc. Chtěl bych v této kritické době požádat představené křesťanských církví, řeholí, teologických fakult a seminářů, aby nyní umožnili a povzbudili dobrovolnickou službu (samozřejmě při pečlivém zachování všech hygienických předpisů) studentů a studentek teologických fakult, seminaristů, noviců a mladé generace institutů zasvěceného života nejen v nemocnicích, nýbrž i v domovech seniorů a podobných zařízeních, kde ohrožení lidé strádají nejen virovým onemocněním, nýbrž také samotou a strachem. Kdo jiný by právě nyní měl stát v přední linii pomoci bližním, projevit konkrétní a účinné formy obětavé lásky, lidské blízkosti, útěchy, povzbuzení a naděje?“

Reklama

Doporučované