Hlavní obsah

Klimatičtí aktivisté ve velkém počtu pronikli do německých hnědouhelných dolů

Foto: Twitter.com/Ende_Gelaende

Protest v hnědouhelném dole Jänschwalde na východě Německa.

30. 11. 2019 15:45

Tisíce klimatických aktivistů v sobotu ráno pronikly do několika hnědouhelných dolů na východě Německa. Požadují okamžité ukončení těžby. Skupina aktivistů při akci v dole Jänschwalde napadla policii. Tři strážci zákona utrpěli podle braniborské policie zranění.

Článek

Na 500 členů uskupení Ende Gelände, které za sobotními protesty stojí, nejprve vniklo do areálu lužického dolu Jänschwalde. „Protože politika selhává, prosadíme odklon od uhelné energie sami, a to okamžitě,“ napsali aktivisté na Twitteru. Německo zatím s ukončením těžby hnědého uhlí počítá v roce 2038. To aktivistům nestačí.

Stovky aktivistů obsadily také železniční trať spojující důl Jänschwalde s nedalekou elektrárnou. Část demonstrantů se do ní podle energetické společnosti LEAG pokusila proniknout, uvedl list Lausitzer Rundschau. Policie má na místě řadu svých příslušníků. LEAG výkon elektrárny snižuje na minimum, aby se připravila na hrozící nedostatek uhlí.

Policie, která ke zvládnutí agresivní skupiny nasadila obušky, před vstupem do oblasti těžby aktivisty varovala. Kdo neuposlechne výzvy, vystavuje se podle policie ohrožení života. Aktivisté ale varování nevyslyšeli a pronikli v počtu asi 500 i do dolu Welzow-jih.

Účastní se i Limity jsme my

Koncovým vlastníkem LEAG, která je společnou značkou firem Lausitz Energie Bergbau AG a Lausitz Energie Kraftwerke AG, jsou české společnosti Energetický a průmyslový Holding (EPH) Daniela Křetínského a PPF Investments, obě drží po 50 procentech. PPF Investments je společnost nezávislá na skupině PPF Petra Kellnera, na projektu LEAG však obě společnosti spolupracují, skupina PPF je jedním z investorů. Většinovým vlastníkem PPF Investments je právník Tomáš Brzobohatý, dlouholetý Kellnerův spolupracovník.

„Emise z dolů a elektráren Daniela Křetínského jsou jednou z podstatných příčin klimatické krize. Nadto kvůli pokračující těžbě v lužickém regionu plánuje Křetínského firma zbourat i několik vesnic. Změny klimatu neznají hranice, a proto i my pojedeme podpořit německé hnutí za klimatickou spravedlnost v jejich snaze bezodkladně zastavit těžbu a spalování uhlí,” řekla členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová pro web jvpress.cz.

Další skupina – podle aktivistů asi 1000 lidí – je také v dole Vereinigtes Schleenhein jižně od Lipska. Zdejší akce se účastní i Češi ze sdružení Limity jsme my. „Asi 300 lidí teď svačí pod rypadly,“ uvedl jeden z nich v nahrávce zveřejněné na Twitteru. „Prošli v podstatě téměř všichni až na pár jedinců. Policie kladla odpor a vždycky ustoupila,“ řekl také.

Okamžité uzavření všech hnědouhelných dolů a v důsledku i uhelných elektráren požadují aktivisté s cílem přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, které se výraznou měrou podílejí na globálním oteplování. Oblast energetiky je v Německu zodpovědná za 39 procent emisí oxidu uhličitého (CO2), který je z hlediska klimatických změn nejdůležitějším skleníkovým plynem.

Spolkové republice se zatím nedaří dodržovat vlastní klimatické cíle. Do roku 2020 chtěl Berlín snížit emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990 o 40 procent. Do konce loňska ale klesly jen o 30,6 procenta, a dosažení 40 procent v příštím roce je považováno za vyloučené.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené