Hlavní obsah

Koalice vedená Saúdskou Arábií najímá bojovníky al-Káidy

Podle AP o těchto praktikách dobře vědí i někteří američtí činitelé. (Video: AP)

 

Reklama

6. 8. 2018 23:09

Mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, která od roku 2015 pomáhá jemenské vládě v boji proti šíitským povstalcům a kterou podporují i Spojené státy, využívá bojovníků teroristické organizace al-Káida.

Článek

Mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, která od roku 2015 pomáhá jemenské vládě v boji proti šíitským povstalcům a kterou podporují i Spojené státy, využívá bojovníků teroristické organizace al-Káida. Některé z nich podle agentury AP rekrutuje do svých oddílů pro boj proti šíitským povstalcům a platí jim i za to, že opustí ovládané území. O něm pak velitelé koalice prohlašují, že ho osvobodili v rámci boje proti terorismu. Podle AP o těchto praktikách dobře vědí i někteří američtí činitelé.

AP svá tvrzení, o nichž přinesla podrobnou zprávu, zakládá na rozhovorech s dvěma desítkami jemenských státních zaměstnanců, vojenských velitelů, kmenových vůdců i několika členů al-Káidy. Většina z nich hovořila anonymně z obavy o svou bezpečnost.

„Raději se spojíme s ďáblem, abychom porazili Húsíe (šíitské povstalce)," odpověděli prý poradci guvernéra provincie Táizz, když velitele vládních jednotek upozorňoval na to, že ve vládních jednotkách jsou bojovníci al-Káidy. Tato teroristická skupina prosazuje radikální výklad sunnitské větve islámu, takže jejími nepřáteli jsou šíité.

Zaměstnanci místní radnice města Táizz agentuře AP mimo jiné řekli, že místním velitelem vládních oddílů se stal loni i jistý Adnán Rúzik, bývalý člen al-Káidy, který byl předtím v oblasti znám jako únosce a vrah. Podle AP figuruje i na jednom videu, na němž zabíjí klečícího muže. Agentura AP uvedla, že tento rekrutovaný velitel dostal za boje proti šíitům 12 milionů dolarů (asi 264 milionů korun) od jemenského ministerstva obrany. Rúzik to odmítl a agentuře AP řekl, že „v oblasti Táizzu al-Káida přítomna není".

Podle agentury AP Saúdská Arábie uzavřela řadu dohod s bojovníky al-Káidy, aby je donutila opustit ovládané území v Jemenu. Mnohdy jim přitom umožnila volný odchod i se zbraněmi a bojovým vybavením. „Divil jsem se, proč na ně neútočí, koaliční stíhačky i americké drony byly nečinné," popsal jeden z kmenových vůdců, jak auta napěchovaná municí s maskovanými bojovníky al-Káidy opouštěla letos v únoru oblast v provincii Šabva.

Dohody s bojovníky al-Káidy podle AP koalice pod vedením Saúdské Arábie uzavírala už v roce 2015, kdy Rijád vstoupil do konfliktu v Jemenu na straně prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Sunnitská vláda Saúdské Arábie se snaží porazit povstalce, které podporuje její nepřítel, šíitský Írán.

Chaosu v Jemenu využívá místní odnož al-Káidy - al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která tam má podle odhadu USA asi šest až osm tisíc členů. Jejich počet ale roste i díky tomu, že na frontě v boji proti Húsíům rekrutuje nové členy. „Pošleme tam dvacet bojovníků a vrátí se jich sto," sdělil agentuře AP anonymně jeden z velitelů al-Káidy prostřednictvím kódované mobilní aplikace.

„Někteří z americké armády dobře vědí, že podporou koalice v Jemenu pomáhají i tamní odnoži al-Káidy," řekl AP analytik Michael Horton, který se zabývá studiem terorismu. „Ale podpora SAE a Saúdské Arábie proti tomu, co USA vidí jako íránský expansionismus, má přednost před bojem proti al-Káidě," uvedl Horton.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované