Hlavní obsah

Komu hrozí syndrom vyhoření? Ptejte se se Shopaholic Nicol Marie Salomonové

12. 12. 2018

V centru: Nikola Čechová a Marie Salomonová. (Video: Seznam.cz)

Do dalšího dílu pořadu V centru si moderátorka Nikola Čechová alias Shopaholic Nicol pozvala Marii Salomonovou, spoluzakladatelku organizace Nevypusť duši, která ukazuje, jak vypadá život s psychickými onemocněními, pomáhá lidem tyto problémy překonávat a snaží se dostat téma duševního zdraví do každodenních konverzací.

Článek

Sama Salomonová se netají tím, že trpěla od třinácti let depresemi. O pár let později byla hospitalizována. „Když mi bylo osmnáct, skončila jsem v psychiatrické léčebně. V podstatě jsem tam spíš začala,“ zavzpomínala Salomonová v rámci TEDx Talks.

Po návratu ze studií neurovědy na prestižní University of Nottingham se rozhodla splnit si svůj sen, a to založit v Česku projekt na osvětu o duševním zdraví. S kamarádkou Terezou Růžičkovou, která rovněž absolvovala studium v Anglii, se shodly, že oproti zahraničí je v ČR informovanost v této oblasti podstatně nižší.

V rámci organizace Nevypusť duši pořádají workshopy, šíří fakta a boří mýty v oblasti duševního zdraví, mezi které například patří, že děti a mladí nemívají psychické problémy. Ve skutečnosti se s takovými problémy potýká až 20 procent dětí ve věku mezi 13–18 let.

Jedním z nejčastějších duševních onemocnění v Česku je pak úzkostná porucha. Odhaduje se, že ji ročně prožívá až 1,5 milionu lidí. Až 700 000 lidí zase trpí depresemi nebo bipolární poruchou.

Co dělat, když se vám blízký svěří s duševním onemocněním? Jaké jsou nejohroženější profese pro syndrom vyhoření? A měla by se nauka o duševním zdraví stát povinným předmětem na školách? Ptejte se i vy na našich sociálních sítích prostřednictvím #vcentru.

Sledujte nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Jaroslav Gavenda tweetuje

  2/2 Agrofert: Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil. Pokud dojde k prověřování dotací, jsme v posledních letech kontrolováni různými státními orgány tak intenzivně, že už kontroly intenzivnější být snad ani nemohou. @Seznam_Zpravy

 • Jaroslav Gavenda tweetuje

  1/2 Reakce Agrofertu: Máme informace jen z médií. Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. @Seznam_Zpravy

 • Sněhová kalamita zablokovala dálnici D1, sjíždění z dálnice situaci neřeší

  Provoz na dálnici D1 na Vysočině kvůli nesjízdnosti vozovky takřka stojí. Kolona ve směru na Brno měří 34 kilometrů, ve směru na Prahu je dvacetikilometrová. Řidiči popojíždějí jen velmi pomalu, kolony stále narůstají. Na místo se za asistence policie snaží dostat sypače silničářů, chybí jim záchranářská ulička, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

  Situace se zkomplikovala po odpoledním sněžení. Nejhorší byla situace mezi 88. a 110. kilometrem v obou směrech dálnice, kde je obousměrné zúžení kvůli její rekonstrukci. „Jsme na místě a asistujeme nájezdům sypačů z protisměru tak, aby se na místo dostaly stavbou,“ řekla Čírtková.

  Sjíždění z dálnice ve snaze vyhnout se koloně podle ní situaci neřeší, protože špatně sjízdné a ucpané jsou i silnice v okolí dálnice. „Objíždění dálnice nepomáhá, komunikace nižších tříd jsou pro takovou intenzitu dopravy nesjízdné,“ řekla Čírtková.

Reklama