Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Spolustraníci Jindřicha Rajchla měli v posledních týdnech problém s podobou kandidátek, na kterých neměli tolik prostoru, kolik by si představovali. Z toho důvodu vyjednávali s vedením SPD o dalším postupu a podobě jejich spolupráce. Když se pak oba subjekty v sobotu dohodly, zbývalo jen, aby dohodu posvětilo i předsednictvo PRO. K tomu došlo v neděli a konec vlastenecké čtyřky se tak nekoná.
Hnutí Tomia Okamury nicméně potvrdilo svou dominanci, když ani po poměrně táhlých jednáních nepřistoupilo na ambiciózní požadavky, které si partneři z hnutí PRO kladli. Původně se jim totiž nelíbily nerovné podmínky mezi všemi třemi přidruženými subjekty – zatímco Svobodní mají mít na kandidátkách rovnou dva lídry, strana PRO měla mít pouze jednoho. Podobně je na tom nicméně i Trikolora, která má také jedničku jenom ve Zlínském kraji a sice předsedkyni Zuzanu Majerovou.
Některým členům také vadilo, že byť jsou mezi svými voliči populární, SPD je odmítá na kandidátku dát. Jedním takovým případem je například Ivana Turková, poměrně úspěšná zastupitelka Ústeckého kraje. Tu ale SPD na volební lístky dát nechce, protože bývala členkou hnutí a následně z něj vystoupila. „Tyto lidi tam nechceme, protože tím bychom dali signál, že SPD je autobus, ze kterého můžete vystoupit a zase nastoupit. Není to nic osobního, jde o princip,“ vysvětlil místopředseda SPD Radim Fiala.
Členové PRO si nicméně stáli za tím, že chtějí na kandidátkách více prostoru. „Náš požadavek pro vyjednávací tým byl, abychom měli v každém kraji alespoň nějakého kandidáta. Nebyla to ale limitující podmínka,“ říká jeden ze zdrojů obeznámených s průběhem vyjednávání. Právě tuto prosbu nakonec SPD nevyslyšelo.
S programem problémy nejsou
Tým Jindřicha Rajchla si nicméně polepší jen o jednoho kandidáta. „Teď máme dvě volitelná místa. Lídra v Moravskoslezském kraji – Jindřicha Rajchla – a nově i trojku v Ústeckém kraji,“ potvrdil výsledky jednání Matěj Drbohlav (PRO), který se diskuzí účastnil. Dodal, že cílem vyjednávání byla i snaha sjednotit oba tábory a zajistit, že rozřazení menších subjektů bude prakticky rovnoměrné.
„Uvědomujeme si dominantu SPD, nicméně jsme chtěli, abychom na tom byli v rámci těch tří malých stran stejně,“ dodává Drbohlav. Že prim budou hrát kandidáti SPD, ostatně předseda Tomio Okamura avizoval už několikrát s tím, že se musí postarat primárně „o svoje lidi“.
Kdo za PRO obsadí třetí místo v Ústeckém kraji, zatím není jisté, čeká se totiž na krajskou radu, která má ve čtvrtek navrhnout vhodného kandidáta.
„U nás to funguje jako ve většině stran. Nejdřív se na kraji navrhne kandidát a potom ho schvaluje předsednictvo,“ dodává Drbohlav s tím, že jasno musí být ještě před termínem odevzdání kandidátek, což letos připadá na 29. července. Co se programu týče, hnutí PRO se s SPD a dalšími spojenci na společných prioritách prakticky shoduje, problémy kvůli směřování tedy subjekty neočekávají.
Naopak regionální politici, kteří si stěžovali na nedostatečné zastoupení na kandidátkách podle informací Seznam Zpráv s výsledky jednání spokojení úplně nejsou. Je tak otázkou, zda Jindřich Rajchl udrží členskou základnu své strany v plné síle až do voleb.