Článek
Ukrajina už během války vyměnila několik ministrů a nejvyšších velitelů armády, ale v pondělí prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé rozhodl o změně premiéra.
Denyse Šmyhala, který byl ve funkci od roku 2020, vystřídá dosavadní vicepremiérka Julija Svyrydenková. Ekonomka, která ve Washingtonu za Ukrajinu podepsala dohodu s USA o využívání ukrajinského nerostného bohatství, na niž od svého návratu do Bílého domu tlačil americký prezident Donald Trump.
Politolog Mykola Siruk, který působí v kyjevském Centru pro armády a otázky zbrojení, se domnívá, že skutečné důvody rošády nejsou jasné. „Zelenskyj je stále více odmítavý vůči oponentům,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy. O nové předsedkyni vlády podle něj ani Ukrajinci mnoho neví. Bude druhou premiérkou v dějinách Ukrajiny po „slavné“ Juliji Tymošenkové.
Proč zrovna teď Zelenskyj mění vládu?
Z toho, co vím, tak pravděpodobně došlo k nějakým sporům ve vedení na Mezinárodní konferenci pro obnovu Ukrajiny v Římě 10. července. Tam Zelenskyj oznámil, že ministra obrany Rustema Umerova jmenuje velvyslancem ve Spojených státech. Ale samozřejmě to není oficiálně potvrzené. Šmyhal odváděl myslím celkem dobrou práci, možná Zelenskyj prostě chce nějaký nový vítr, nový přístup k řešení problémů.
Profil nové premiérky:
Svyrydenková je na Ukrajině známá politička?
Moc ne, veřejnost o ní podle mne skoro nic neví. Je možná dobrá ekonomika, je členkou Zelenského strany Služebník lidu (v českém prostředí někdy nazývané Sluha národa podle seriálu, ve kterém hrál Zelenskyj hlavní roli, pozn. red.).
Premiér má ale v ukrajinském systému celkem omezené pravomoci…
Přesně tak, je spíše úředník. Ukrajina je blíž francouzskému prezidentskému modelu než třeba Polsku, kde je větší role premiéra.
Na Ukrajině jsou i názory, že si Zelenskyj začíná počínat příliš autoritativně, byť se to dá pochopit v době války. Souhlasíte s tím?
Souhlasím. Zelenskyj je stále více odmítavý vůči oponentům. Třeba bývalého prezidenta Petra Porošenka nepustil na cestu do zahraničí, ani do Bruselu.
Víte, Zelenskyj se stal prezidentem v roce 2019, protože přesvědčil lidi, že ukončí válku, kterou proti nám vede Rusko od roku 2014, a že pak se začnou mít Ukrajinci dobře. Já mu to tehdy nevěřil, ale většina voličů ano. Lidi přestali důvěřovat tradičním zavedeným stranám a chtěli něco nového. Podle mého názoru byl lepším prezidentem Porošenko a byl by jím i dnes, ale neuměl tolik slibovat a přesvědčovat jako Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dosavadní vicepremiérka Julija Svyrydenková na fotografii, kterou doprovodil oznámení o jejím povýšení.
Nezískala by strana Služebník lidu nyní znovu většinu křesel v parlamentu? Připomeňme, že v současnosti má 253 poslanců z celkového počtu 424.
Už by jich tolik nezískala. Ano, Zelenskyj dělá mnoho věcí, snaží se získávat podporu pro Ukrajinu, zbraně, ale bohužel celkově jsme trochu zaspali a měli jsme se pořádně vyzbrojit daleko dříve. Bylo by lepší, kdyby si prezident svolal všechny ukrajinské oligarchy ke stolu a řekl: Tak a teď dáte peníze na pořádné zbraně.
Je možným příštím prezidentem Ukrajiny bývalý velitel pozemních sil Valerij Zalužnyj?
Je oblíbený a lidé mu věří. Je považovaný za muže, který dokázal zatlačit Rusy. Je to jistě dobrý válečný stratég a voják. Ale záleží na tom, co Ukrajinci budou chtít od voleb. Pokud získat zpět okupované území a vytlačit z něj Rusy, pak je vhodným kandidátem Zalužnyj. Jestli půjde hlavně o zlepšení ekonomiky, tak si tím nejsem jistý.
Mluvíme spolu den poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nové velké dodávky zbraní Ukrajině. Jak velký posun v tom vidíte?
Trump je byznysmen a tak přistupuje i k válce. Zatím nevíme přesně, kolik útočných zbraní a jaké získáme. Rakety do systémů Patriot samozřejmě potřebujeme, pomohou ochránit hlavně velká města. I když Trumpem zmiňované číslo sedmnáct Patriotů se mi nezdá. To je neuvěřitelně mnoho, možná měl na mysli něco jiného.
V posledních týdnech Rusové masivně bombardují Kyjev. Trávíte noci v krytu, ve sklepě?
Abych řekl pravdu já moc ne, protože bydlím v okrajové čtvrti, která nebývá terčem těch útoků. I když nám létají rakety nad hlavou. Ale třeba můj syn, ten často chodí v bytě na místo, kde je chráněný dvěma stěnami. Jde o takzvané pravidlo dvou stěn, což znamená, že jedna stěna vás před explozí venku neochrání, ale ta další už následky více tlumí.
Dost lidí také v noci chodí do stanic metra. Snad vůbec nejhorší útok byl v noci na 4. července poté, co Trump mluvil telefonicky s Putinem. I když ty nálety v prvních dnech války, na konci února a v březnu 2022, asi byly horší.
Skončí válka letos?
Nevidím, že by Putin jakkoliv směřoval k ukončení války. Trump mu dal padesát dní na zastavení bojů, čímž mu ale vlastně umožnil dosáhnout dalších územních zisků.
Pro Trumpa je to trochu byznys, Evropané zaplatí za americké zbraně pro Ukrajinu. Zdůrazňuje, že nedá nic zadarmo jako Joe Biden, a jeho voliči s tím souhlasí. Ale je důležité, že se v zásadě nebrání dodávkám zbraní na Ukrajinu – i když za jiných podmínek –, a jak říkám, teprve uvidíme, jaké zbraně a jaké množství teď dostaneme.