Hlavní obsah

„Stala se obětí dezinformací.“ Rozhovor se synem zesnulé zpěvačky

Foto: Jan Pospíšil, Seznam Zprávy

Jan Rek varuje před osudem, který potkal jeho maminku, zpěvačku Hanu Horkou, která chtěla covid prodělat a neočkovala se.

Reklama

18. 1. 19:50

Zpěvačka Hana Horká, která tento týden zemřela, se podle svého syna nakazila covidem schválně.

Článek

Byla tak nějak mezi. Ani konspirátorka, která by si myslela, že očkovaní jsou očipovaní, zároveň ale dávala přednost přirozené imunitě před očkováním. Tak popisuje názory své zesnulé matky, folkové zpěvačky Hany Horké její syn Jan Rek.

Rek teď chce varovat před nebezpečím přístupu „jít covidu naproti“, který může skončit tragicky. Nelituje toho, že veřejně obvinil některé lidi, že přispěli ke smrti jeho matky.

Veřejně známé osoby, které ostatní zrazují od očkování nebo je nabádají k prodělání nemoci, by podle něj za své výroky měly nést odpovědnost. „Domnívám se, že se stala obětí dezinformací,“ říká syn zesnulé.

V tomto týdnu jste se vy a příběh vaší maminky dostal v Česku do středu pozornosti. Sám na sítích, ale i v médiích vystupujete a aktivně varujete, jak může dobrovolná nákaza covidem dopadnout. Proč jste se rozhodl takto veřejně reagovat?

Myslím si, že je hrozně důležité, aby to nezapadlo. Podobným příběhům se musí zabránit. A aby to bylo úspěšnější než zkratkovité informace a rady, které ve výsledku mohou vyústit v takovéto konce.

Byla nějaká chvíle, kdy jste zalitoval, že jste takto veřejně vystoupil?

Ne. Jasně, ulevil jsem si, byly dvě ráno, už jsem byl vyčerpaný a nešlo mi spát, ale nelituji toho.

Tušil jste, že to takto bude rezonovat ve společnosti?

Já vám ani nemůžu říct, jestli jsem s tím počítal, nebo ne. Pointa příspěvku byla konfrontace těch lidí, které jsem označil, a matčina okolí.

Vzpomenete si na nějaké konkrétní příklady? Čí názory vaše maminka přebírala?

Můžu zmínit konkrétně Jana Vojáčka, který dával na Instagram elaborát o přirozené imunitě a o tom, jak to zařídí příroda a tak dále.

Bylo to v souvislosti s covidem?

Ano, bylo to takto myšleno.

A nějaké další osoby?

Například Roman Šmucler. Vím, že není antivaxer, ale loni kritizoval vládní nařízení. Jde o to, aby lidé nesli odpovědnost i za to, co říkali dříve a jak to na ostatní působilo. Jde o to, aby jejich vyjádření nedostávala takovou pozornost.

Jak se to projevovalo na názorech vaší maminky, jaký měla názor na očkování, na covid?

Byla tak nějak mezi. Mamka nebyla žádná konspirátorka, že by mi říkala, že dostanu 5G čip, ale odvolávala se na přirozenou imunitu. Byla to skepse ke covid vakcínám, že raději nemoc prodělá, než aby se nechala očkovat.

Jaká je podle vás míra zodpovědnosti lidí, o kterých jste mluvil?

Myslím, že ta zodpovědnost je velká, když se na základě toho, co řekli, může stát něco takového. Ať už jde o veřejné lynče, nebo odpírání očkování, je to jejich zodpovědnost.

Hypoteticky – kdyby Vaše maminka nečetla názory těchto lidí, myslíte si, že by se nechala očkovat?

Mamka cíleně ignorovala – řeknu to hloupě – rozumné zprávy a vybírala si názory, které se jí líbily.

Takže hledala názory, které ji utvrzovaly v jejím přesvědčení?

Ano.

Myslíte si, že se do jisté míry stala obětí dezinformací a polopravd?

Domnívám se, že se stala obětí dezinformací. Lidé by měli mít odpovědnost za to, co říkají.

Měli jste v rodině s maminkou na toto téma hodně diskutovat. Jak to probíhalo?

Ve spoustě věcech jsme se shodli, ať už jde o zdraví a další. Klasický pohled na celostní medicínu, že je vše o prevenci, imunitě. Vše ale do určité míry. Když došlo na očkování, tak můj argument byl, že imunitu zařídí lépe očkování.

A v tom jste se neshodli?

Ano a myslím, že za zmínku stojí i fakt, že imunita není jen o ochraně před nemocí, ale jak tělo nemoc zvládne.

Mluvili jsme s některými lidmi, které jste zmiňoval. Oni vesměs říkali, že nikomu neradí, aby se neočkoval a že ani nejsou antivaxeři. Jak hodnotíte jejich reakce?

Je to strašně dobře. A konkrétně u pana Šándora, kdyby to řekl i jiným médiím, tak je to strašně důležité. Zachoval se jako chlap, vysvětlil to.

Jak to myslíte?

Pamatuji si konkrétní článek, že bezpečnostní expert varuje, že nevíme, co ve vakcíně je. A ve výsledku se pochlubil, že je naočkovaný dvěma dávkami vakcíny a nemoc prodělal a nikomu to nedoporučuje. My jsme si s panem Šándorem i psali. Chtěl, abych to smazal, abych ho neočerňoval.

Jak ta vaše komunikace dopadla?

Řekl jsme mu, ať se obhájí sám, což udělal.

Nemyslíte, že jste byl moc drsný, když jste napsal, že tito lidé mají krev na rukou?

Myslím, že právě to zarezonovalo a umožnilo tuto diskuzi. Myslím, že teď už bych to takto nenapsal. Ale stojím si za tím.

Psal jste, že vaše maminka šla nakažení naproti. Můžete to vysvětlit? Říkali jste jí, ať se od vás izoluje, když jste onemocněli?

Celou dobu byla s námi, měla možnost se izolovat a neudělala to. I na jejím Facebooku jde podle mě dohledat nějakou formulaci toho, že to raději prodělá, než aby se dala očkovat.

Ptáme se i proto, že například Roman Šmucler napsal na Twitteru, že je to celé dezinformace, nemoc chytila od vás doma a že to nebylo cílené nakažení…

Nakazila se schválně. Často psala, že raději nemoc prodělá, než aby šla na očkování. Mně to říkala, říkala to všem.

Vy jste se snažili ji zrazovat?

Ano. Dlouho a marně. Debaty doma byly dlouhé a marné, vždycky se to na něčem zaseklo.

Maminka o tom psala deníkové příspěvky na Facebook, které začínají 30. prosince. Jak ta nákaza u vás v rodině probíhala?

Nakazil jsem se před Vánoci. Špatně mi bylo tři dny přes svátky. Já jsem si říkal, že nebudu vyšilovat kvůli rýmě, ale když jsem se osypal, ztratil čich, tak to bylo jasné. Táta s námi byl doma po dobu mé izolace a měl podobný průběh, tři dny a pak ztráta chuti a čichu. Mamka dostala termín na PCR a nakazila se až později, až třeba za čtyři dny, byl to první týden v lednu.

Šla do izolace a teď už jí nic moc nebylo, jenom klasický postcovid jako ztráta čichu a chuti. Ale normálně fungovala, ještě jsem s ní ráno mluvil. Převlíkla se, že půjde na procházku, pak řekla, že ji bolí záda, táta ji namazal záda a šla si na chvíli lehnout.

Musíme se zeptat. Jste si jistý, že to bylo covidem?

K výsledku pitvy táta nikoho nepouští. Jediné, co k tomu můžu říct, že táta k tomu zavolal souseda doktora a ten to svedl na plíce. Je to logické podle celé situace.

Dokázal vám někdo vysvětlit tu náhlost, že byla maminka připravená jít na procházku, byla fit a nabralo to tak rychlý průběh?

Vůbec. Ale pokud jsou to plíce, tak to může být tak náhlé.

Chcete v této osvětě, v tématu, které jste zvedl, pokračovat dál?

Asi ze mě aktivista nebude, nechci to řešit na denní bázi. Vím, že z toho bude navždy sálat nějaká moje zahořklost. Jenom chci, aby to posloužilo jako smutná analogie. Podobně jako dvě holky streamovaly svoji vlastní nehodu v autě. Bohužel.

Co byste vzkázal lidem, kteří mají podobné názory jako vaše maminka a chtějí cíleně covid prodělat?

Je to strašně zbytečné a nebezpečné.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované