Hlavní obsah

Studie z Izraele: Vakcína chrání i před postcovidovým syndromem

Foto: Profimedia.cz

Očkování alespoň dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19 podle studie před postcovidovým syndromem uchrání především starší osoby.

Reklama

18. 1. 2022 18:05

Očkování proti covidu-19 může podle studie provedené na izraelských pacientech zabraňovat i postcovidovému syndromu, tedy takzvanému long-covidu. Účinné je ale až očkování dvěma a více dávkami.

Článek

Autoři studie publikované na odborném serveru medRxiv oslovili pacienty několika izraelských nemocnic v období od března 2020 do června 2021, aby vyplnili on-line dotazník. Šanci zapojit se do výzkumu mělo přes 30 tisíc pacientů, využilo ji 2 346 z nich.

Zájemce o účast ve výzkumu následně čekal PCR test na nákazu covidem-19, která se prokázala u 951 z nich.

Výzkumníci z Azrieliho lékařské fakulty na Bar-Ilanově univerzitě v izraelském Safedu následně zaznamenali základní údaje o pacientech, podrobnosti o tom, v jakém stádiu nákazy covidem-19 jsou a zmapovali jejich symptomy. Mezi nejčastější příznaky patřily únava, bolest hlavy, slabost a bolest svalů. Dále vědci rozdělili pacienty podle toho, zda byli nebo nebyli očkovaní proti covidu. Dvě třetiny nakažených byly očkované.

Lidé s kompletní vakcinací podle autorů méně často hlásili nejběžnější příznaky postcovidového syndromu (dlouhodobého covidu) a především měli větší šanci na úplné uzdravení. Výraznou ochranu očkování poskytovalo hlavně lidem nad 60 let, efekt se ale neprojevil u jedinců očkovaných pouze jednou dávkou vakcíny.

Skupiny očkovaných a neočkovaných byly z hlediska základních sociálních charakteristik až na věk velmi podobné, informuje server News Medical. Starší očkovaní účastníci mohli mít některá chronická onemocnění, která ale výzkum nebral v potaz. Pokud by tyto aspekty zahrnuli, byly by výsledky podle autorů ještě přesvědčivější.

Studie tak podle nich přináší nové poznatky o tom, jak je očkování účinné proti dlouhodobým vlivům viru SARS-CoV-2. Výsledky naznačují, že vakcína (v tomto případě látka společnosti Pfizer, která je v Izraeli nejpoužívanější) nejen chrání před těžkým průběhem potažmo úmrtím. Může také snížit šanci, že se u nakažených objeví dlouhodobé následky covidu-19.

Sami autoři ale zdůrazňují, že k prokázání tohoto účinku vakcín je zapotřebí ještě dalšího výzkumu. Vědci plánují v práci pokračovat a aktuálně shánějí účastníky nové studie. V ní se chtějí mimo jiné zaměřit na vliv různých variant covidu-19 právě na postcovidový syndrom, uvádí server News Medical.

Postcovidový syndrom se podle odhadů týká zhruba deseti procent lidí, kteří si nemocí covid-19 prošli. Podle Světové zdravotnické organizace se projevuje různými symptomy, které jsou podobné samotnému covidu. Mezi běžné příznaky patří únava, dušnost, ztráta čichu a chuti, psychické obtíže (deprese, úzkosti), bolest na hrudi, bolesti svalů a svalová slabost, zažívací potíže nebo vyrážky (např. covidové prsty). Aby se mluvilo o postcovidovém syndromu, měly by příznaky přetrvávat déle než dva měsíce.

Reklama

Doporučované