Hlavní obsah

Krejčíř dostal za tunelování Čepra 15 let

28. 3. 2018

Soud uzavřel nejznámější českou kauzu uprchlého Radovana Krejčíře. (Video: Hanuš Hanslík, Seznam.cz)

Krejčíř byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby. Tedy z pokusu o tunelování Čepra za 3 miliardy, z plánování vraždy celníka, padělání peněz a padělání směnek.

Článek

Nejznámější českou kauzu uprchlíka Radovana Krejčíře uzavřel Vrchní soud v Praze.

Krejčířovi potvrdil trest 15 let vězní. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby.

Do Krejčířova souhrnného patnáctiletého trestu jsou započítána i jeho dřívější odsouzení v Česku za půlmiliardový daňový únik, podvody, zpronevěru a další trestné činy.

Verdikt, který mu rovněž uložil pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem, je pravomocný.

Video: Krejčíř se chce vrátit, řekla jeho advokátka

Advokátka Krejčíře odmítá, aby byl souzen jako uprchlý. (Video: Hanuš Hanslík)

V celé kauze šlo o pokus obrat o tři miliardy korun státní podnik Čepro. Krejčíř měl spolu s dalšími obžalovanými vytvořit virtuální pohledávky vůči podniku. A Čepro pak zažaloval. Jenže podnik se o tom nedozvěděl, protože se Krejčířovi lidé domluvili s jeho pracovnicí, aby schovávala soudní obsílky. Státní firma tak soud prohrála.

Vyplacení miliard zabránil policejní zásah, při kterém Krejčíř v roce 2005 policii utekl.

Krejčíř byl také obžalován z přípravy vraždy celníka, s jehož pomocí chtěl stát obrat o další miliardy korun.

Advokátka Radovana Krejčíře Karolína Babáková nesouhlasila s tím, aby soud proces vedl proti jejímu klientovi jako proti uprchlému. Soud informovala, že už loni stáhl v Jižní Africe žádost o azyl a jednání soudu by se tak chtěl účastnit.

Návrat Radovana Krejčíře přitom začíná vypadat reálně. Jihoafrický soud totiž před dvěma týdny povolil jeho vydání do České republiky. Konečné rozhodnutí bude na jihoafrickém ministru spravedlnosti, který bude mít na verdikt o Krejčířově budoucnosti čas následujícího půl roku.

Předpokládá se, že by v případě vydání Jihoafričané po České republice chtěli, aby si Krejčíř doma odpykal i pětatřicetiletý trest za vraždu a obchod s drogami, který mu uložily tamní soudy. Pokud by se Krejčíř do České republiky skutečně vrátil, mohl by navíc požádat o obnovu českých soudních procesů, které by se musely konat znovu v jeho přítomnosti.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.