Hlavní obsah

„Tátovi je osmdesát a má rakovinu.“ Dcery žádají propuštění spisovatele

Foto: Getty Images

Vystudovaný inženýr Boualem Sansal, kterému v češtině vyšly dva romány, dlouho pracoval na úřadě. Až roku 1999 debutoval jako spisovatel.

Jeho české dcery za něj na právě skončeném veletrhu Svět knihy převzaly cenu za boj o svobodu slova. Světoznámý spisovatel Boualem Sansal mezitím už devět měsíců sedí v alžírském vězení.

Článek

Na pódium přišly v černých šatech a když hovořily, držely se za ruku. „Odpusťte nám tu nervozitu, nejsme veřejné osoby zvyklé mluvit před lidmi,“ řekly Nawal a Sabeha Sansalovy, české dcery uznávaného alžírsko-francouzského romanopisce Boualema Sansala. Na pražském Výstavišti, kde se konal veletrh Svět knihy, místo něj koncem minulého týdne převzaly Cenu Jiřího Theinera pro boj za svobodu slova.

Osmdesátiletý francouzsky píšící alžírský rodák se zúčastnit nemohl. Dlouholetý kritik alžírského režimu byl vloni v listopadu zatčen, uvězněn a předminulý měsíc odsouzen k pěti letům vězení za údajné ohrožení národní jednoty. Za celou dobu nedostal možnost se spojit s advokátem ani rodinou. Jeho propuštění žádají francouzský prezident Emmanuel Macron i světoví spisovatelé jako Salman Rushdie. Vyzval k němu také Evropský parlament, podle nějž bylo porušeno právo na spravedlivý proces.

Fakt, že jeho osud nyní připomněli Pražané, v předtočené zdravici ocenil Sansalův francouzský nakladatel Antoine Gallimard. „Boualem Sansal pro mnohé ztělesňuje lidskost. Celý život upozorňuje na násilí, imperialismus, islamismus a další hrozby. Nastavuje zrcadlo naší době, a proto o něm musíme mluvit,“ vzkázal šéf respektovaného pařížského nakladatelství Gallimard, načež zmínil autorovy dvě dcery z prvního manželství s Češkou.

Obě se donedávna držely v ústraní, tentokrát však přišly na pódium a krátce promluvily. „Tátovi je osmdesát, je nemocný, má rakovinu. Není to ale jediný vězněný disident v Alžírsku, takových tam zůstává mnoho,“ řekly perfektní češtinou. „Mrzí nás, že jsou lidé v mnoha zemích stále stíháni za svobodu projevu a obhajobu lidských práv. Náš otec je bohužel jedním z nich. Vážíme si příležitosti převzít za něj cenu,“ dodaly Nawal a Sabeha Sansalovy.

Následně sklidily aplaus, zapózovaly s diplomem a vyfotily se s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, který rovněž vyzval k autorově propuštění. Pražský veletrh případ připomněl mimo jiné proto, že držitel Velké ceny Francouzské akademie za román nebo Mírové ceny německých knihkupců Sansal byl v roce 2012 zdejším hostem.

Foto: Jan Křikava / Nakladatelství Argo

Cenu Jiřího Theinera převzaly za Boualema Sansala na pražském veletrhu jeho české dcery Nawal a Sabeha Sansalovy.

Aktuální situaci shrnula samostatná debata, které se na Výstavišti zúčastnil další alžírsko-francouzský spisovatel Kamel Bencheikh, člen výboru na Sansalovu podporu. „Bohužel nemáme vůbec žádné novinky. Naposledy jsme se dozvěděli, že z alžírské Nemocnice Mustafy paši ho přeložili zpět do vězení, což je jednak dobrá a jednak špatná zpráva. Dobrá proto, že se mu zdravotně zjevně daří lépe, a špatná v tom smyslu, že už teď kolem něj nejsou lékaři,“ prohlásil literátův přítel.

Podle něj se Boualem Sansal léčí s rakovinou prostaty. V jednu chvíli ještě ve vazební věznici zahájil hladovku, zřejmě v této souvislosti byl pak převezen do špitálu. Podrobnosti ale nezná ani jeho francouzský právník, kterému alžírské úřady nedaly vízum a nedovolují mu se s dotyčným spojit, ani dcery. Ty otci marně zkoušely psát do žaláře. Obrátily se také na alžírského i francouzského prezidenta, stejně jako na českou diplomacii.

Kamel Bencheikh považuje Sansala za oběť zinscenovaného procesu. „Vězněný je kvůli tomu, co už skoro třicet let říká a píše. Od začátku jsem mu radil, ať zůstává ve Francii a nevrací se do Alžírska, že z toho bude mít problémy. Ale on dál psal a vždycky namítal, že je takový kanárek v dole, že musí využívat své svobody, aby posiloval demokratické Alžírsko. Vlastně všechny jeho knihy byly proti systému,“ vypráví.

Formální záminkou k Sansalově zadržení se stal loňský rozhovor pro francouzský youtubový kanál Frontières. Spisovatel v něm prohlásil, že Francie v době koloniální éry neměla postoupit Alžírsku sporné území takzvané Západní Sahary, které si nárokuje také Maroko. Alžírsko vnímá spor se sousední zemí jako ohrožení své národní jednoty.

Vloni francouzský prezident Macron uznal nad Západní Saharou marockou svrchovanost. Alžírsko, jež bylo do roku 1962 francouzskou kolonií, v reakci na to odvolalo velvyslance z Paříže a mezi zeměmi propukl diplomatický spor. Trvá doteď, nedávno si obě strany znovu vyhostily diplomaty. „Boualem se do toho vložil svými výroky, a protože nedlouho předtím získal francouzské občanství, alžírská vláda si ho vzala jako rukojmí. Vyhodnotili si, že jde o někoho, na kom Francii záleží, a teď tímto způsobem zkoušejí tlačit na francouzskou vládu, aby opustila od příklonu k Maroku ve věci Západní Sahary. To se ale nestane,“ myslí si Kamel Bencheikh.

Za obětního beránka považuje Boualema Sansala také Míla Janišová, profesorka literatury z Ústavu románských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. „Nebyl sice uvězněný primárně za to, co píše, motivem se opravdu stal výrok v podcastu Frontières. Ale zároveň se domnívám, že kdyby Sansal celý život nepsal to, co psal, tak by ten výrok možná nikoho nezajímal. Alžírský režim si ho vybral jako obětního beránka právě proto, že je známý,“ uvedla v diskuzi romanistka.

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Romanistka Míla Janišová, překladatelka Kateřina Vinšová, spisovatel Kamel Bencheikh a dramaturg Guillaume Basset mluví o Boualemu Sansalovi.

Diplomatická roztržka už mezitím dopadla na dalšího prozaika. „Nejnověji Alžírsko vydalo dva mezinárodní zatykače na jiného renomovaného alžírsko-francouzského spisovatele Kamela Daúda, který byl také v Praze a získal Goncourtovu cenu za román o alžírské občanské válce,“ připomíná Guillaume Basset, francouzský dramaturg pražského veletrhu. Čtyřiapadesátiletý Daúd žije a pracuje ve Francii, díky tomu zůstává na svobodě. Zatykač by jej však mohl dostihnout při cestách do zahraničí.

Osmdesátiletý Boualem Sansal mezitím v žaláři strávil už půl roku. „V osobním kontaktu je to velmi diskrétní člověk, který mluví skoro šeptem, aby nerušil ostatní. V nějakém ohledu připomíná dítě, opravdu je strašně milý a laskavý. Vůbec si nedokážu představit, jak to za těmi mřížemi může vydržet,“ shrnuje Kamel Bencheikh.

Stejně jako spisovatelovy dcery nepřestává doufat, že Alžírsko s Francií neshody urovnají a literát nakonec dostane milost. Nejbližší příležitost by se mohla naskytnout 5. července na alžírský Den nezávislosti. Vloni při této příležitosti současný prezident Abdal Madžíd Tabbúni omilostnil přes 8000 vězňů, o rok dříve dokonce více než 8500 zadržovaných, uvedla tamní státní média.

Doporučované