Hlavní obsah

Duel: Lékaři brojí proti elektronickým receptům. Budeme zavírat ordinace, hrozí

Lékaři protestují proti elektronickým receptům. Řada z nich chce kvůli tomu skončit. Opravdu je situace tak vážná? Sledujte Duel Seznam Zpráv.

 

Reklama

13. 9. 2017 11:58

Lékaři a lékarníci se přou se státem o elektronické recepty. Novinka by měla začít platit od ledna. Zdravotníci ale tvrdí, že na to není systém připravený. A že budou zahlceni papírováním. Stovka z nich - hlavně v menších městech - proto dokonce uvažuje, že svou praxi zavře. Naplní se černý scénář?

Článek

O tom bude dnešní Duel Seznam Zpráv, ve kterém budou diskutovat prezident České lékařské komory Milan Kubek a ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Lékaři a lékarníci se spojili v boji proti elektronickým receptům

Komory lékařů a lékárníků odmítají elektronické recepty, které mají platit od roku 2018. Jsou podle nich nepřipravené. Chybí podle nich také prováděcí vyhláška, která by upravila podrobnosti zákona. Navrhují, aby byl systém spuštěn zatím jako dobrovolný. V Česku se vydá 60 až 70 milionů papírových receptů ročně.

Povinné elektronické recepty se ale nelíbí ani lékárníkům. Systém podle předsedy České lékárnické komory Lubomíra Chudoby až třikrát prodlouží administrativu při výdeji léků. V případě chyby na receptu bude muset lékař vystavit nový. „Systém není dostatečně vyzkoušený. Ve formě eReceptu se zpracovává zhruba sedm procent z celkového počtu,” dodal Chudoba.

Skončí kvůli elektronickým receptům někteří lékaři? 

Podle zákona hrozí lékařům, kteří od začátku příštího roku nebudou vydávat recepty elektronicky, pokuta až dva miliony korun. Problémy budou mít podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zejména praktičtí lékaři na venkově a starší lékaři. Asi stovka jich zvažuje, že kvůli eReceptu a následné povinnosti elektronické evidence tržeb zavře ordinace. „Systém přináší i nemalé náklady. Ordinace musí být vybaveny vysokorychlostním internetem a kvalitní tiskárnou, která by dokázala tisknout kódy čitelně,” upozornil Šonka.

Elektronizaci zdravotnictví podle ministerstva nelze zabránit 

Podle Ministerstva zdravotnictví je vzhledem k rozvoji moderních technologií elektronizace zdravotnictví nevyhnutelná. „Sledování lékových záznamů bude do budoucna přínosem pro zkvalitnění péče o pacienty, přinese omezení mnohých rizik, jako je dublování předepsaných účinných látek, sama elektronická preskripce zamezí výdeji léků na falšované papírové recepty a podobně," hají elektronické recepty mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. „Vyhláška musí nabýt účinnosti 1. ledna. Děláme vše pro to, aby byla k dispozici dříve.”

SÚKL: Obavy lékařů a lékarníků nejsou namístě 

Státní ústav pro kontrolu léčiv kritiku odmítá. Systémem podle dat už prošlo přes sedm milionů receptů. Připojeno je do něj asi 2200 z celkových 2500 lékáren. „Jak ukazuje rutinní praxe z velkých lékáren, může se jednat o potřebu určité změny organizace práce v lékárně, případně i optimalizaci lékárenského softwaru. Tuto problematiku by však měly řešit dodavatelské firmy lékařských a lékárenských softwarů," tvrdí ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Recept v době elektronické 

Nejběžnější formou eReceptu bude papírová průvodka s kódem. Místo razítka a podpisu lékaře bude elektronický podpis. Další možností bude SMS na mobilní telefon, e-mail se zašifrovaným souborem PDF nebo zobrazení receptu ve webové či mobilní aplikaci.

Lékárník recept načte z papíru či elektronického zařízení a do úložiště zaznamená výdej léku. Lékař může v systému zkontrolovat, zda si pacient lék vyzvedl. Recept bude možné vystavit i bez osobní návštěvy lékaře.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené