Hlavní obsah

Lékaři budou moci sdílet záznam o lécích pacienta, rozhodli poslanci

Foto: Shutterstock, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

21. 6. 2019 12:26

Přijetím novely zákona o léčivech se změní i výše hrazení léčebného konopí pojišťovnami.

Článek

Ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Vládní novelu zákona o léčivech, která to předpokládá, dnes schválila Sněmovna. Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče by mělo podle kabinetu zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. Předlohu ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech.

Pacientům dá předloha právo zakázat vstup jejich lékařům do databáze o jejich lécích. „Lékař již nebude odkázán pouze na informace o užívaných lécích, které mu poskytne pacient, kdy neexistuje záruka úplnosti a přesnosti takových informací. Díky sdílenému lékovému záznamu bude pacient významně více chráněn před nežádoucími lékovými interakcemi a duplicitami léků, které by mohly poškodit jeho zdraví,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Občanští demokraté a Piráti neuspěli s návrhem na opačný postup, tedy aby si lékaři nebo lékárníci museli vyžádat aktivní souhlas pacienta. „Chceme systém, který vždy bude respektovat vůli pacienta, pro koho a zda vůbec informace o něm sbírat. Každá informace, která někde je, může být použita proti vám,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Sněmovna nepodpořila ani snahu lidovce Víta Kaňkovského uplatňovat tento postup aspoň u onemocnění spojených s „vysokým stupněm společenské stigmatizace“, jako je AIDS nebo některé psychiatrické nemoci.

Součástí novely je i změna hrazení léčebného konopí. Pojišťovny mají podle návrhu dávat nejvýše na 30 gramů léčebného konopí pro jednoho pacienta měsíčně 90 procent ceny léčebného konopí. Případné vyšší množství by podléhalo souhlasu revizního lékaře. Sněmovna odmítla požadavek pirátského poslance Tomáše Vymazala, aby úhrada byla stoprocentní a měsíční hranice vzrostla na 180 gramů.

Pacientů, kteří užívají léčebné konopí, v Česku přibývá. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali přes pět kilogramů konopí, loni za celý rok to bylo 447 pacientů a 4,8 kilogramu předepsaného konopí. Podle odborníků ale chybí data o úspěšnosti léčby, zejména u rakoviny. Konopí se předepisuje i lidem například s roztroušenou sklerózou a AIDS. Většina pacientů je má na chronickou bolest, na niž nezabírají jiné léky.

Dolní komora neumožnila zásilkový prodej léků na předpis, jak chtěl s poukazem na požadavky lidí se zdravotním postižením Patrik Nacher (ANO). V současnosti si lidé mohou nechat poslat zásilkovou službou jen volně prodejné léky.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované