Hlavní obsah

Lékaři nevědí, jaké budou mít Skripalovi dlouhodobé následky. Báli se o vlastní životy

Lékaři si nejsou jisti dlouhodobými následky působení Novičoku. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

 

Reklama

29. 5. 2018 10:41

Britští lékaři přiznávají, že zatím nevědí, jaké jsou veškeré zdravotní následky otravy Novičokem. Je podle nich zázrak, že Skripalovi přežili.

Článek

Lékaři, kteří pečovali o někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji, nevědí, jaké bude mít otrava dopady na jejich dlouhodobý zdravotní stav. Personál nemocnice v Salisbury, kde se dvojice zotavovala, se podle BBC také obával, že by se sám mohl stát obětí nervové látky poté, co byl do nemocnice přijat otrávený policista.

Skripalovi byli otráveni počátkem března v Salisbury. Podle Londýna je za otravu odpovědné Rusko, neboť byla použita toxická látka Novičok. Moskva ale veškerou odpovědnost odmítá. Zatímco Skripalová otravu překonala rychleji a byla propuštěna již v dubnu, Skripal opustil nemocnici v polovině května.

Jaký bude mít otrava dlouhodobý dopad na zdravotní stav Skripalových, jasné podle zástupkyně nemocnice Christine Blanshardové není. „Upřímná odpověď je, že to nevíme,“ řekla v rozhovoru s BBC.

Skripalová před týdnem sdělila agentuře Reuters, že léčba byla extrémně bolestivá a dlouhá. Prohlásila také, že měla štěstí, že přežila. Fakt, že Skripalovi přežili, je někdy označován za překvapující. Novičok je totiž považován za mimořádně toxickou látku. Několik vědců včetně ruských uvedlo, že kontakt s ní není možné přežít bez trvalých následků. Také nemocniční personál předpokládal, že Skripalovi otravě podlehnou.

„Všechno ukazovalo na to, že nepřežijí,“ uvedl Stephen Jukes, který se o Skripalovy staral na jednotce intenzivní péče. Dodal, že zdravotníci si nejprve mysleli, že dvojice je předávkována opiáty.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované