Hlavní obsah

Liberec se chystá zlevnit jízdné v MHD pro osoby v hmotné nouzi

Foto: Getty Images

Ilustrační fotografie.

Reklama

6. 3. 14:10

Liberec se chystá zlevnit jízdné v MHD pro osoby v hmotné nouzi. Zatím radní města schválili záměr, náměstek primátora Jiří Šolc předpokládá, že o úpravě tarifu by měli rozhodovat zhruba za dva měsíce.

Článek

Město bude změnu tarifu kompenzovat i svému dopravnímu podniku, který MHD v Liberci provozuje. Radní už schválili navýšení příspěvku o milion korun. „Pro dopravní podnik by to tak neměla být žádná dodatečná zátěž,“ dodal Šolc.

Změnu tarifu inicioval opoziční zastupitel Josef Šedlbauer. Zdůvodnil to tím, že se v důsledku pandemie koronaviru zhoršila situace řady lidí. „Jde hlavně o zaměstnance ve službách, samoživitele a samoživitelky, rodiny s malými dětmi a o lidi, jejichž příjmy pocházejí primárně z práce na dohodu. Většina z nich si ještě před rokem nepřipouštěla možnost dlouhotrvající hmotné tísně a zase budou chtít vést normální život, až to bude možné. Teď ale potřebují pomoc, a proto jsem do rady města připravil tento návrh,“ uvedl.

Podle Šolce bude k nároku na zlevněné jízdné stačit lidem potvrzení, že pobírají dávku hmotné nouze nebo příspěvek na bydlení. „A až se jim situace zlepší a Úřad práce jim přestane vyplácet tyto chudinské dávky, tak aby mohli zase platit normální zdravé jízdné jako každý jiný člověk. Je to jakási prevence i proti tomu, že nám spousta lidí v této době začíná jezdit načerno,“ dodal náměstek.

Zlevněné jízdné stojí v liberecké MHD čtvrtinu základního. Kupříkladu 30denní jízdenka je za 530 korun, zlevněná za 132 Kč. Za tříměsíční základní se platí 1370 korun a za zlevněnou 342 Kč. Koupit se dá i roční, základní cena je 3650 Kč a zlevněná stojí 912 korun. Na zlevněné jízdné mají v Liberci nárok děti, studenti, důchodci do 70 let či matky na mateřské dovolené. Senioři nad 70 let jezdí zdarma stejně jako děti do šesti let či držitelé průkazů ZTP a ZTP/P.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované