Hlavní obsah

Liberec změnil územní plán, což umožní výstavbu sídla záchranky

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

22. 10. 2020 22:56

Liberečtí zastupitelé dnes schválili dílčí změnu územního plánu, která se týká lokality u lomu pod sídlištěm Králův háj. Změna umožní vybudovat v tomto místě nové krajské sídlo záchranné služby s výjezdovou základnou.

Článek

Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) ČTK řekl, že záměrem je městský pozemek v odhadované hodnotě deset milionů korun věnovat kraji. Zároveň chce ale město získat darem současný areál záchranné služby v Husově ulici v Liberci.

Podle primátora zatím jednání v tomto směru výrazně nepokročila. „Aktuální to bude až v momentě, kdy bude zpracovaný alespoň nákres (nového sídla) od architektů. Zatím máme schválené memorandum s krajem, záměr darování našeho pozemku a změnu územního plánu,“ dodal primátor.

Liberecký kraj už dlouho hledá v Liberci pozemek pro výstavbu nového výjezdového střediska záchranné služby, kde by měl být i dispečink, opravárenské a školicí středisko záchranky. Současné prostory už potřebám záchranářů nevyhovují. Jako vhodný se ukázal pozemek nedaleko křižovatky ulic Jablonecká a Kunratická. Místo je necelé dva kilometry vzdálené od liberecké nemocnice i od frekventované spojnice I/14 mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Zároveň je mimo nejzatíženější centrum.

O podobě areálu záchranné služby by měla rozhodnout architektonická soutěž. Nepůjde ale o jedinou novou stavbu, která by měla zlepšit podmínky pro záchranáře. Kraj chce do modernizace a výstavby stanovišť investovat v dalších letech odhadem na 700 milionů korun, z toho zhruba polovina by měla jít do nového krajského sídla. Nové výjezdové stanice by měly postupně vzniknout ve Frýdlantu, v Jablonci nad Nisou, Hrádku nad Nisou, Turnově, Doksech a Jablonném v Podještědí. Kraj by chtěl na tyto projekty získat dotace z evropských fondů.

Výjezdové základny má záchranná služba Libereckého kraje rozmístěné ve 13 městech, v Liberci jsou dvě základny, druhá je na letišti. Ročně záchranáři vyjedou v kraji k více než 60.000 případů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované