Hlavní obsah

Lidé i město chtějí zahrádkářskou kolonii, chybí však zdroj vody

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

21. 9. 2020 15:02

Vznik nové zahrádkářské kolonie na svaté Anně v Opavě dál komplikuje nedostatek vody. Ani čtvrtý a poslední průzkumný vrt nenašel dostatečný podpovrchový zdroj.

Článek

Opava postupně nechala udělat čtyři vrty. Jedním z nich nebyla voda nalezena vůbec, druhý narazil na zdroj vody s velmi malou vydatností, který by, laicky řečeno, stačil pro závlahu sotva pár zahrádek. Následně se voda začala hledat na opačném konci místa. Ani zde vrty nebyly úspěšné. Město proto nyní zvažuje napojení na vodovodní řad. Jinak bude muset hledat pro zahrádky jiné místo. Potřebuje ale získat pozemky státu.

„Víme, že poptávka po zahrádkách je veliká, proto jsme myšlenku postavit zahrádkářskou kolonii na svaté Anně zcela neopustili a stále se snažíme najít nějaké řešení. Nyní již víme, že pokud zůstaneme v této lokalitě, musíme se každopádně připojit na vodovodní řad,“ uvedl primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Podle něj má město nyní dvě varianty. Přípojku může budovat od psychiatrické nemocnice, což ale celou investici prodraží o 15 až 20 milionů korun. „Nebo se můžeme zkusit domluvit se soukromníkem, který v blízkosti vlastní pozemky a momentálně je rozprodává právě k vybudování zahrádek, a připojit se na jeho vodovodní řad,“ uvedl. Mezi pozemky města a pozemky developera ale leží ještě pozemky státu, které by město potřebovalo získat, proto se je pokusí s Pozemkovým fondem ČR směnit.

„Pokud žádná z variant nebude schůdná, bude nutné opustit lokalitu a zaměřit se na jiná území, kde by bylo možné zahrádky vybudovat,“ řekla mluvčí radnice Lada Dobrovolná.

Reklama

Doporučované