Hlavní obsah

Lifeline zakotvila na Maltě, migranty si rozdělí sedm zemí EU

Itálie odmítla minulý týden vpustit loď do svých přístavů.Video: Reuters

 

Reklama

aktualizováno •

Loď Lifeline se 230 migranty na palubě zakotvila na Maltě. Migranti se zde zaregistrují. Pokud získají azyl, rozdělí si je sedm států EU, v opačném případě poputují do své domovské země. Maltské úřady Lifeline zřejmě zabaví a zahájí vyšetřování jejího kapitána.

Článek

Loď německé nevládní organizace Lifeline se zhruba 230 migranty, které její posádka nalodila před týdnem u libyjských břehů, zakotvila na Maltě. Migranty z lodě si podle něj rozdělí osm zemí Evropské unie. Podle maltského tisku to budou Malta, Francie, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Irsko a Nizozemsko. Muscat také oznámil, že Malta loď zabaví a zahájí vyšetřování.

Muscat zdůraznil, že dohoda zemí EU platí jen pro tento jeden případ, a uvedl, že zatím není stanoveno, kolik která země přijme běženců. To se podle něj domluví, až budou migranti zaregistrováni. Pak mohou také podat žádost o azyl. Pokud vyhoví podmínkám udělení azylu, rozdělí si je několik zemí. Pokud nevyhoví, budou deportováni do země původu.

O přijetí migrantů z lodi Lifeline se dohadovaly středomořské země skoro týden, přijmout je předtím odmítla Itálie, kam měla loď plující zřejmě pod nizozemskou vlajkou namířeno. Nový italský ministr vnitra Matteo Salvini, který slíbil zastavit masový příliv migrantů do Itálie, opakovaně prohlašuje, že jeho země nebude přijímat lodě zahraničních nevládních organizací. Podle něj nahrávají pašerákům.

Italská vláda loď nechtěla přijmout s tím, že její posádku už předem varovala, aby migranty nenaloďovala. Posádku lodi, která má podle tisku kapacitu jen asi 50 osob, italská pobřežní stráž informovala, že pro migranty přijede libyjská pobřežní stráž. Také úřad maltského premiéra v úterý v prohlášení uvedl, že za situaci migrantů na lodi Lifeline je zodpovědný její kapitán, protože ignoroval pokyny Itálie, které byly v souladu s mezinárodním právem.

Kauza Lifeline je tento měsíc už druhým případem lodě nevládní organizace s migranty z Afriky, která čekala několik dní ve Středomoří, než se jí některá z okolních evropských zemí ujala. Přes 600 migrantů z lodi Aquarius, které začátkem června rovněž odmítla Itálie a následně i Malta, nakonec přijalo Španělsko.

Reklama

Související témata:

Doporučované