Hlavní obsah

Loňské nadprůměrné srážky prameništi pro Brno příliš nepomohly

Foto: Seznam Zprávy

Jihomoravský kraj.

Reklama

28. 7. 2020 17:12

Ani loňský nadprůměrný úhrn srážek v prameništi Březová nad Svitavou nedokázal podstatně zvýšit hladiny podzemních vod, na nichž je závislé Brno a okolí. Hladina se zvýšila jen nevýrazně.

Článek

I proto pokračují Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) v adaptačních opatřeních, která zvýší stabilitu dodávek vody. Zároveň pokračuje zvyšování podílu dodávek vody z Vírské přehrady na úkor vody z březovského prameniště, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Bez kombinace zdrojů by nebyl pitné vody dostatek.

Loňské srážky, kdy napršelo 667 milimetrů, však alespoň zabránily dalšímu zhoršování stavu. Před rokem totiž BVK psaly, že v případě pokračujícího sucha hrozí problém v zásobování pitnou vodou v Brněnské vodárenské soustavě. Ta potřebuje za rok 30 milionů metrů krychlových vody, tedy 950 litrů za vteřinu pro více než 400.000 lidí.

Vzhledem k tomu, že dynamika doplňování podzemního zdroje je pomalá, nedá se ještě ani říct, do jaké míry se podaří zvýšit zásoby vody v Březové díky květnovým a červnovým dešťům, které výrazně převýšily dlouhodobý průměr pro tyto měsíce. Letošní zima byla navíc prakticky beze sněhu, takže hlavní sezona pro doplnění podzemní vody byla nepříznivá. Loni se z Březové čerpalo 710 litrů za vteřinu, letos to má být 700 litrů.

Hladina Vírské nádrže závisí pouze na množství srážek. Loni se ji podařilo na začátku jara zcela naplnit, letos pomohly především červnové deště. V extrémně suchém roce 2018 však v závěru léta kleslo naplnění nádrže proti normální stavu pod 40 procent.

BVK se postupně snaží zavádět adaptační opatření. Jedním z pilotních projektů se stalo řízené převádění srážkové vody do podzemí. Další budou následovat.

Brněnská vodárenské soustava zásobuje kromě Brna a nejbližšího okolí také obce Vírského oblastního vodovodu, což jsou obce především v okolí Svratky pod Vírskou přehradou, a také například samotnou Březovou nad Svitavou.

Loni BVK zvýšily tržby o 83 milionů téměř na dvě miliardy korun, zisk se v posledních třech letech pohybuje okolo 90 milionů korun. Díky kvalitní infrastruktuře má jeden z nejnižších podílů nefakturované, tedy uniklé, vody v republice, a to osm procent.

Pro firmu loni pracovalo téměř 530 zaměstnanců, což je stejný počet jako v předchozích letech. Akcie vodáren vlastní z 51 procent Brno, 46 procent drží francouzská společnost SUEZ Group a zbytek drobní akcionáři.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované