Hlavní obsah

Jak neudělat z důchodců nuzáky? Maláčová ukáže plán

Foto: vláda.cz

Staronová místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Reklama

10. 4. 12:16

Druhý den sjezdu ČSSD delegáti řeší program, se kterým půjdou sociální demokraté do podzimních voleb. Rezonovalo téma bydlení, ministryně Jana Maláčová pak uvedla, že v příští dnech přijde s návrhem na důchodovou reformu.

Článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hodlá v příštích dnech předložit vládě plán důchodové reformy. Uvedla to na sjezdu sociální demokracie, jejíž delegáti v sobotu debatují o programu strany.

Prosazovat do voleb bude také svůj zákon o dostupném bydlení, což bylo jedno z dominantních témat sobotního rokování delegátů ČSSD. Straníci hovořili i o tom, že zabrání privatizaci zdravotnictví či zvýší dostupnost lékařské péče.

Maláčová, která se v pátek opět stala místopředsedkyní ČSSD, řekla, že klíčovým prvkem sociální politiky ČSSD bude důchodová reforma. Maláčová dále uvedla, že pro vytříbení programu strany se uskuteční takzvaný debatní kemp.

„V příštích několika dnech důchodovou reformu předložíme na vládu. Je důležité, aby lidé, co celý život pracovali, měli spravedlivý důchod,“ řekla. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přitom před časem uvedla, že vláda v tomto volebním období už komplexní důchodovou reformu nepřipraví.

Svůj návrh reformy představila Maláčová v prosinci. Její úřad připravil tři zákony. První počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10 tisíc korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Druhá norma zavádí dřívější penzi pro lidi s náročnou profesí, o rok za každých odpracovaných deset let. Třetí předloha zvyšuje důchod o 500 korun za každé vychované dítě.

Maláčová už před časem uvedla, že by její reforma v prvních pěti letech stála 25 miliard korun. Část peněz by chtěla získat z plánu obnovy, tedy evropských peněz. Z podkladů k trojici zákonů vyplývá, že by změny mohly ročně znamenat propad důchodového systému o víc než procento hrubého domácího produktu (HDP). V nynější hodnotě to odpovídá deficitu přes 60 miliard korun. Výdaje zvedají právě minimální penze, bonus za dítě a dřívější důchod pro náročné profese.

O reformě jednala důchodová komise. Na její podobě se neshodla. Širší shoda není ani na zákonech. Není tak jisté, zda se stihnou do říjnových voleb projednat a přijmout. Podle expertů i některých politiků je důchodová soustava v nynější podobě kvůli stárnutí populace neudržitelná a propadne se do deficitů. Už nyní do penzí putuje asi 30 procent státních výdajů. Stav zhoršila koronavirová krize, podle odborníků se čas na provedení změn ještě zkrátil.

Bydlet dostupně

ČSSD bude v programu podporovat i rodiny, tlačit na růst minimální mzdy či zkrácení pracovní doby, doplnila Maláčová v programové diskuzi. Bývalá místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová uvedla, že strana chce bránit privatizací zdravotnictví. „Potřebujeme dostupnou veřejnou síť zařízení, která budou vybavená a kvalitní. Aby i lidé mimo velká města měli kvalitní péči,“ řekla. Posunout se podle ní musí digitalizace zdravotnictví.

Bývalý místopředseda ČSSD Michal Šmarda označil za selhání, že strana nechala Ministerstvo pro místní rozvoj hnutí ANO, které podle něj na bytovou politiku kašle. ČSSD by měla například daňově podpořit nájemní bydlení, aby byty sloužily skutečně k trvalému bydlení, řekl. Přimlouval se i za omezení řetězení nájemních smluv.

Poslanec Jan Birke, o němž se spekuluje jako o možném budoucím ministru kultury, připomněl svůj návrh o dostupném bydlení. „Předpokládám, že bychom mohli zvládnout legislativní proces v květnu a posunout to do Senátu,“ řekl.

Na sjezdu promluvil i ministr zemědělství Miroslav Toman, který hovořil mimo jiné o ochraně krajiny, rozvoje venkova či dostupnosti a soběstačnosti potravin.

„Když jsem nastoupil do funkce, dali jsme si heslo každý den nový rybník. Stejně tak jsme si řekli, že chceme brambory místo řepky. Myslím, že se nám to daří, pro krajinu je to důležité,“ pronesl Toman během rozpravy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované