Hlavní obsah

Měl platit už v listopadu, nebude ani v březnu. Sněmovna odložila kurzarbeit

Foto: Seznam Zprávy

Na příští týden se chystá jednání zástupců stran, zaměstnanců a Hospodářské komory. „Aby byla klíčová předloha funkční a dohodnutá napříč všemi aktéry, kterých se to týká,“ řekla ministryně práce Jana Maláčová.

Reklama

19. 2. 2021 13:04

Očekávaný kurzarbeit nebude zřejmě platit od března, jak se odhadovalo. Platit přitom původně měl už v listopadu. Poslanci projednávání vrátili do druhého čtení. Příští týden chtějí zástupci stran jednat s Hospodářskou komorou.

Článek

Nová pravidla kurzarbeitu Sněmovna v pátek vrátila z finálního kola k dalšímu projednávání do druhého čtení. K původní vládní předloze se v dolní komoře sešly konkurenční celkové úpravy od koaličních ANO a ČSSD. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zdůraznila, že je nutné najít shodu všech aktérů.

Na příští týden se podle ní chystá jednání zástupců sněmovních stran, zaměstnanců a Hospodářské komory s cílem najít dohodu. „Aby byla klíčová předloha funkční a dohodnutá napříč všemi aktéry, kterých se to týká,“ řekla ministryně. V konsenzus věří předsedkyně sociálního výboru Jana Pastuchová (ANO), která stojí spolu s Hanou Aulickou Jírovcovou (KSČM) za jednou z úprav.

Po dohodě volal také šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik, aby se nestalo, že pravidla kurzarbeitu budou schválena až po nynější koronavirové krizi.

Poslanec ODS Jan Bauer řekl, že vládní koalice udělala z kurzarbeitu „blamáž a bramboračku“, nejde podle něho o chybu Sněmovny. „Jsme připraveni být konstruktivní,“ dodal.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Vláda původně plánovala zavedení nových pravidel už od loňského listopadu, nebyla na nich ale shoda. Nebudou platit ani od března, jak se o tom mluvilo později.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované