Hlavní obsah

Moravskoslezští pyrotechnici likvidovali munici z války

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 9. 19:46

Policejní pyrotechnici vyjížděli tento týden v Moravskoslezském kraji několikrát k nálezům nevybuchlé munice z druhé světové války. Munice se i 75 let po válce hojně nachází zejména na Opavsku, kde probíhaly těžké boje.

Článek

Při procházce v lese v katastru obce Hrabyně, která byla za války téměř zničena, našel šestačtyřicetiletý muž protitankovou leteckou pumu ruské výroby. Ve čtvrtek odpoledne zase našel muž při houbaření v obci Závada dělostřeleckou minu ráže 82 milimetrů. Jakmile policejní pyrotechnik tuto nevybuchlou munici na místě odborně zneškodnil, tak byl ihned vyslán na ulici Ježnickou v Krnově, kde šestačtyřicetiletý muž z Opavska nalezl na zatravněné louce, která bude sloužit k následné výstavbě, několik kusů munice rovněž z válečného období. V Krnově na Bruntálsku se zase našlo torzo rozlomeného protitankového granátu, různé druhy nábojek a nábojnic, půl kilogramu zkorodované pěchotní munice a protitanková mina.

Podobné nálezy jsou v Moravskoslezském kraji poměrně běžné, nejčastěji k nim dochází na Opavsku, kde během druhé světové války probíhaly těžké boje. K nevybuchlé válečné munici podle policejního mluvčího Reného Černohorského vyjíždějí pyrotechnici ve všech okresech České republiky, ostravsko-opavská operace, při které sváděly jednotky osvobozující v roce 1945 Československo s německou armádou tuhé boje, byla ovšem jednou z největších bitev na území země a pyrotechniky tak zaměstnává dodnes. „Policejní pyrotechnik tam bývá přivolán i čtyřikrát pětkrát během týdne,“ uvedl Černohorský.

Černohorský uvedl, že granáty, letecké miny, bomby či pěchotní munice se hojně nacházejí převážně v jarních a podzimních měsících při různých pracích na polích a zahradách nebo při stavebních a výkopových pracích, při terénních úpravách, úklidu sklepů, kůlen i půd starých rodinných domů. Nálezy bývají časté i při procházkách lesem nebo při sběru hub a lesních plodů.

Podobné věci nacházejí i lidé, kteří hledají válečné předměty za použití různých detektorů kovů. „Nalézají nejen kosterní ostatky z období druhé světové války, ale i drobné kovové mince, knoflíky, identifikační známky vojáků a podobně,“ uvedl Černohorský.

Upozornil, že by lidé v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s ním neměli manipulovat ani jej zkoumat. Nález by měli okamžitě ohlásit na tísňovou policejní linku. „Velmi vhodné je podivný předmět z dálky, bez jakéhokoliv dalšího doteku, třeba i nafotit mobilním telefonem a po předchozí telefonické domluvě jej poslat dotyčnému policistovi,“ uvedl mluvčí.

Podezřelé předměty by podle něj lidé v žádném případě neměli brát do rukou, kopat do nich nebo je přenášet. „Odnášet si takový předmět domů nebo jej donést až na policejní služebnu je rovněž velmi nezodpovědné. Při tomto jednání se lidé vystavují nebezpečí zranění, případně i úmrtí a také bezprostředního ohrožení svého okolí,“ uvedl Černohorský.

Munici zlikvidují pyrotechnici. V případě kosterních ostatků je k nálezu přizván nejen policejní kriminalistický technik, ale i znalec z archeologického ústavu a zástupci obce.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené