Hlavní obsah

Musí přijít home office a testy do škol, kritizují experti měkká opatření

Foto: Getty Images

Kontrolovat testy či očkování v práci a motivovat také pozitivně. To jsou dle odborníků některé z cest ke zmírnění epidemie. Ilustrační foto.

Reklama

5. 11. 20:44

Vláda přišla s novou várkou opatření, která mají zastavit rapidní zhoršování epidemické situace. Část expertů ale pochybuje, že to bude stačit. Česko už se totiž ocitlo v takzvaném rizikovém scénáři.

Článek

Konec prokazování pomocí antigenních testů na akcích nad 1000 lidí nebo kontroly testů a očkování u lyžařských vleků. To jsou některá z nových opatření, která vláda navršila na už ohlášená pravidla z minulých týdnů. Bariéra restrikcí má zastavit skokové zhoršování epidemické situace v Česku.

Část odborníků ale aktuální postup kritizuje, k razantnímu zlepšení je podle nich třeba vést tažení proti viru jiným směrem.

Například podle matematického biologa Luďka Berce jsou nová opatření jen dílčím krokem, která nemohou rostoucí epidemická čísla zastavit. Místo nich by se zaměřil na tři základní oblasti.

Teď je již doba na doporučování home office, kde to jen jde.
Ruth Tachezy, viroložka

„Zaprvé je nutné vymyslet nové cesty, jak motivovat lidi k očkování. Zadruhé by ale část odpovědnosti měli nést i očkovaní. Například tím, že se budou muset po rizikovém kontaktu testovat. Případně jim může bezinfekčnost platit jen 180 nebo 250 dní. Zatřetí bychom měli omezit neočkované. Ne nějak drasticky, ale například by se museli před vstupem na pracoviště prokázat bezinfekčností,“ navrhuje spoluautor původního protiepidemického systému z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Podobně věc vidí také imunolog Václav Hořejší. I podle jeho názoru nejsou aktuální opatření dostatečná. „Je to spíš jen tak, aby se zdálo, že se něco dělá,“ uvedl s odkazem na některé ostatní státy, kde se nyní proti viru postupuje razantněji.

Například Itálie zavedla povinnost prokazovat se testy, prodělaným covidem či očkováním v práci, v restauracích nebo při cestách dálkovou dopravou. Proočkovanost je tam přitom vyšší než v Česku.

Kontrolu OTN (očkování, test, prodělaná nemoc, pozn. red.) ve firmách či institucích dlouhodobě doporučuje také Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). „Teď je ale již doba na doporučování home office, kde to jen jde,“ míní viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy.

„Před trochu více než týdnem jsem si říkala, že testování ve školách – byť přišlo pozdě, kontrola OTN a sankcionování za nedodržování opatření, by mohlo stačit. Při těchto počtech nakažených denně si to již nemyslím. Považuji za chybu ukončené testování ve školách. Dle mého názoru by se mělo testovat alespoň dvakrát týdně. Nedávat třídy do karantény, ale vyřazovat do izolace jen pozitivní,“ dodala.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přišel s doporučení home office ve čtvrtek. Zároveň zopakoval, že nejdůležitějším bodem protiepidemického tažení zůstává snaha o co nejvyšší proočkovanost.

Plná proočkovanost populace nad 12 let se nyní v Česku pohybuje okolo 65,5 procent. V posledních dnech sice zájemců o první dávku očkování mírně přibylo, výraznější změnu ale opatření zatím nepřinesla.

Například sociolog Daniel Prokop upozorňuje na potřebu zapojit také pozitivní motivaci, jakou je třeba 100% nemocenská pro ty, kdo se po očkování potýkají s vedlejšími příznaky.

„Mezi nejefektivnější pozitivní motivace patří stoprocentní nemocenská, možnost vybrat si vakcínu po diskuzi s praktikem a velmi dobrá dostupnost, například aby možnost očkování bez registrace byla ve všech regionech, například do 15 minut dojezdu nebo docházky,“ řekl pro Seznam Zprávy.

Ve hře by podle něj měla být také další opatření.

„Na co čekáme? Povinné testování neočkovaných v práci. Plná nemocenská pro karantény i po očkování. Testování ve školách. Úpravy systému karantén – aby očkovaní s nemocným dítětem nechodili do práce. Home office či rotace. Masivní kampaň a posílení očkovacích míst,“ vyjmenoval později sociolog na twitteru.

Co je nejnovější?

Vláda vyhlásila nouzový stav na 30 dní s platností od půlnoci ze čtvrtka 25. na pátek 26. listopadu. Platit bude do 25. prosince do 23:59 hodin.

 • Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od 1. ledna 2022 zkrátí na 9 měsíců. Více čtěte ZDE.
 • Lidé očkovaní proti covidu-19 po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den po kontaktu na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. Více ZDE.
 • Všichni Češi vracející se z JAR a dalších zemí v regionu budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace, schválila v pátek 26. listopadu vláda v demisi. Detaily o nové mutaci ZDE.

Od pátku 26. listopadu

 • Restaurace, bary, hospody nebo diskotéky musí zavřít ve 22 hodin.
 • Zákaz adventních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.
 • Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
 • Zákaz konzumace jídla v nákupních střediscích, v tzv. food courtech je možné koupit jídlo pouze s sebou.
 • Na hromadné akce (spolkové akce, oslavy, večírky či plesy) může maximálně 100 lidí. Pohřby budou bez omezení.
 • Na kulturní nebo sportovní akce může maximálně 1000 lidí v režimu O-N.

Podrobněji čtěte zde:

 • Karanténa: Jak postupovat, když se nakazíte vy, kolega, či dítě. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky níže v článku.
 • Kompenzační bonus: Jaké jsou podmínky, jak se počítá, jaká je jeho výše, odkdy žádat a kdy přijdou peníze? Podívejte se na přehledný návod, jak ho získat a na co si dát pozor.

S přispěním Josefa Mačího.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované