Hlavní obsah

Na Měsíci už jsme byli. NASA se má podle Trumpa zaměřit na něco většího

NASA měla dříve v plánu opakovat přistání na povrchu Měsíce, od něhož v červenci uplyne 50 let, do roku 2028.Video: Karolína Štuková, Reuters

 

Reklama

8. 6. 2019 16:59

Prezident USA Donald Trump se kriticky vyjádřil o plánovaném návratu amerických astronautů na Měsíc, který ještě nedávno sám prosazoval. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by se podle Trumpa měl zaměřit na „daleko vyšší“ cíle, jako je mise na Mars.

Článek

„Za všechny peníze, které utrácíme, by NASA neměla mluvit o cestě na Měsíc – tam jsme byli před 50 lety,“ napsal v pátek na Twitteru Trump. Vesmírný úřad by se podle prezidenta měl zaměřit na „mnohem větší věci“ včetně cesty na Mars či obranných a vědeckých projektů.

Viceprezident Mike Pence přitom v březnu Trumpovým jménem vyzval NASA, aby do pěti let dostal Američany zpět na Měsíc. Úřad měl za tímto účelem nasadit „veškeré dostupné prostředky“.

NASA měla dříve v plánu opakovat přistání na povrchu Měsíce, od něhož v červenci uplyne 50 let, do roku 2028. Druhý muž USA však nařídil „zdvojnásobit úsilí“ o brzké vyslání lidské posádky na oběžnici Země, kde Američané nebyli od roku 1972.

Šéf NASA Jim Bridenstine interpretoval Trumpovo páteční vyjádření jako potvrzení plánu „využít Měsíc k vyslání lidí na Mars“. Prezident předloni vydal nařízení k přípravě pilotované mise na Měsíc, kde by podle jeho představ měla vzniknout základna pro lety do vzdálenějších oblastí vesmíru.

Podle Bridenstinova letošního vyjádření by měly obnovené mise na Měsíc dopravit inovativní technologie, které umožní prozkoumat více míst na povrchu, než bylo dosud představitelné a dovolí astronautům zůstat tam delší dobu.

Reklama

Související témata:

Doporučované