Hlavní obsah

Na nádraží v Amsterodamu útočil Afghánec žijící v Německu, pobodal dva Američany

Foto: AP

Reklama

1. 9. 2018 14:04

Obě osoby, které v pátek pobodal útočník na hlavním nádraží v Amsterodamu, jsou občany Spojených států. V prohlášení o tom informoval americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra.

Článek

Podle nizozemské veřejnoprávní stanice NOS byl útočníkem Afghánec s povolením k pobytu vydaným v Německu. Motiv jeho činu zatím není jasný, jednou z vyšetřovacích verzí je ale i teroristický útok.

„Máme informace, že obě oběti byly americkými občany, kteří byli na návštěvě Nizozemska, a jsme v kontaktu s nimi i jejich rodinami,” uvedl v prohlášení velvyslanec Hoekstra, který zároveň poděkoval zasahující policii i záchranářům za „nanejvýš efektivní a odvážný” postup při zadržení útočníka a ošetření jeho obětí.

Obě zraněné osoby jsou ve vážném stavu, nejsou ale v ohrožení života, informovala nizozemská policie.

Útočníkem, kterého policisté na místě činu postřelili, byl podle vyšetřovatelů devatenáctiletý Afghánec. Nizozemská stanice NOS uvedla, že mladík měl povolení k pobytu vydané v Německu. Nyní je Afghánec v nemocnici, kde se jej policie chystá vyslechnout.

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem v pátek krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží. Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce turistů i místních, značnou paniku. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde zhruba 250 000 lidí.

Motiv pátečního činu zatím není jasný. „Bereme v potaz všechny scénáře, včetně teroristického motivu,” uvedly nizozemské úřady.

Německý list Die Welt upozornil, že afghánské radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek vyzvalo k útokům na nizozemské vojáky. Reagovalo tak na chystanou soutěž karikatur proroka Mohameda, kterou vyhlásil krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders. Předseda Strany pro svobodu (PVV) mezitím soutěž, jejímž vyhlášením rozhořčil muslimy po celém světě, zrušil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované