Hlavní obsah

Na ostravské jeviště se vrací operní komedie Jaroslava Křičky

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

22. 10. 20:54

Národní divadlo moravskoslezské uvede ve čtvrtek premiéru operní komedie Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší.

Článek

Na ostravské jeviště se dílo vrací po téměř 90 letech v režii Ondřeje Havelky. Novinářům to dnes sdělila mluvčí divadla Šárka Swiderová.

„Opera se v době svého vzniku těšila velké oblibě především na scénách po celé Evropě a její fenomenální tažení ve 30. letech přetnula až druhá světová válka,“ uvedla mluvčí. Na premiéru se návštěvníci mohou těšit v Divadle Antonína Dvořáka a podle režiséra je opera bude bavit. „Jde o zcela unikátní dílo vymykající se svou formou obvyklé operní produkci. Je vtipné, hravé, vlastně se podobá spíš klasickému muzikálu,“ uvedl Havelka. Hudební nastudování divadlo svěřilo Davidu Švecovi. „V první řadě z celé naší inscenace dýchá ona pohoda prvorepublikových filmů pro pamětníky, která snad divákům po té nelehké době covidových zákazů a omezení dokáže vykouzlit na rtech úsměv a naději, že i přes všechny potíže může být na světě přece jen hezky,“ uvedl dirigent Švec.

Dodal, že jde o výjimečnou operou, kterou nelze zaškatulkovat do jednoho hudebního stylu. Netradiční tak bude i obsazení orchestru. „Kromě klasického symfonického orchestru jsou v orchestřišti klavír, banjo, tři saxofony a spousta bicích nástrojů. Lépe řečeno – nástrojů je tolik, že některé hrají i z lóží v parteru a větší bicí nástroje a varhany dokonce ze zkušebny o dvě patra výš,“ doplnil Švec. Kostýmy vytvořila Jana Zbořilová a scénu Martin Černý. Mezi účinkujícími jsou například Martin Gurbaľ, Jana Horáková Levicová nebo Soňa Godarská.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované