Hlavní obsah

Na prezidenta mi zakázala kandidovat moje žena. Už podruhé, říká šéf Ústavního soudu Rychetský

Rozhovor s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

 

Reklama

8. 3. 2017 12:42

Pavel Rychetský odmítá kandidovat na hlavu státu. Kromě toho, že by nechtěl být závislý na sponzorech své kampaně, protože ti pak prý očekávají protislužby, mu kandidovat zakázala i manželka. Podobnou situaci zažíval už téměř před dvaceti lety, kdy přes odpor své ženy vstoupil do vlády.

Článek

V rozhovoru pro Seznam mluví o tom, že by se kvůli uprchlíkům měla změnit ústava. V ústavním zákonu o bezpečnosti státu podle Rychetského chybí jasné sdělení, která lidská práva by se v případě krize měla dočasně omezit. Přitom zmiňuje svobodu pohybu, ale také připouští, že migrace by mohla zasáhnout i otázku, na kterou jsou Češi extrémně citliví – totiž svobodu projevu. „V té nejdrastičtější verzi, kterou i některé západní demokracie pro situaci války připouštějí, je i zavedení předběžné cenzury,“ dodává předseda Ústavního soudu.

Rychetský se v rozhovoru zmiňuje také o roli prezidenta Miloše Zemana v migrační krizi: „Nemyslím si, že by svým působením v této oblasti - kromě toho šíření zbytečného strachu a napětí ve společnosti - mohl nějakým způsobem výrazně ovlivnit další vývoj.“

Pusťte si rozhovor s Pavlem Rychetským nahoře ve videu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované