Hlavní obsah

Na stavbu rodinného domu bude stačit ohláška, bez papírů se to ale neobejde

Ministryně Šlechtová komentuje stavební zákon.

 

Reklama

5. 4. 2017 13:59

Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Ta přináší zásadní změny jak pro veřejné, tak soukromé stavby.

Článek

Sněmovna uvolnila pravidla pro stavby rodinných domků a drobných staveb okolo nich.

Na rodinný domek s výjimkou opravdu velkých staveb nebude třeba stavební povolení, ale jenom ohláška. Pro stavebníky to však přinese spíše tu praktickou výhodu, že ohlášku musí stavební úřad vyřešit rychleji a také za menší poplatek než dosavadní stavební povolení.

Také administrativní příprava pro skleníky, bazény anebo ploty bude jednodušší. Přesněji řečeno - ploty do dvou metrů výšky bude možné stavět i bez ohlášení.

Novela počítá také s tím, že do jednoho řízení bude možné sloučit nyní potřebné oddělené kroky - posouzení vlivu na životní prostředí, umístění stavby a stavební povolení - do jednoho tzv. koordinačního řízení.

Tady však politici nemyslí ani tak na drobné stavebníky jako na velké veřejné stavby.

V tomto duchu, aby zákon zjednodušil řízení u velkých veřejných staveb, poslanci schválili mimo jiné návrh Jaroslava Foldyny z ČSSD. Podle něho nebude vyjadřování spolků ke stavbám podléhat už správnímu řízení, ale pouze řízení podle stavebního zákona.

Poslanci zákon schválili a poslali do Senátu. Pokud novelu podepíše i prezident Miloš Zeman, měla by začít platit od roku 2018.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované