Hlavní obsah

Na střeše Havlovy Lucerny žijí kozy. Unikátní budova se na zkoušku otevírá

 

Reklama

19. 10. 2016 15:25

Na střeše unikátní budovy v centru Prahy - v paláci Lucerna - má vzniknout komunitní místo po vzoru evropských metropolí.

Článek

Střecha paláce Lucerny v centru Prahy se tento týden dočasně otevře veřejnosti. Od středy do pátku vždy od 12:00 do 18:00 si budou moci lidé prohlédnout terasu s jedinečným výhledem na Prahu. Unikátní prostory, které zabírají plochu tisíc metrů čtverečních, pronajala švagrová někdejšího prezidenta Dagmar Havlová pražskému kavárníkovi Ondřeji Kobzovi.

Ještě před otevřením představili Havlová s Kobzou a architektem Petrem Hájkem plány na rekonstrukci střešní terasy, která se bude postupně opravovat a částečně zpřístupňovat veřejnosti. Kobza plánuje, že časem by tam mohla vzniknout například komunitní zahrada s kavárnou - inspirací jsou mu zelené střechy v jiných evropských metropolích. Záleží ale na tempu oprav i jednání s památkáři. Zatím chce, aby Pražané i návštěvníci hlavního města dosud nevyužívané prostory nad Lucernou, kam se jezdí páternosterem, poznali.

„Je to jedinečné místo, ta symbolika a genius loci jsou tady neskutečné," řekl dnes agentuře ČTK Kobza. Pro dotvoření atmosféry farmy na střeše přiveze do Lucerny dvě kozy, které má na hradě Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou.

Kobza mimo jiné stojí za projekty Piána na ulici, veřejného jukeboxu na poezii Poesiomat či altánku na poezii Veršomat. Do veřejného prostoru začal umísťovat také šachové stolky.

Lucernu mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí postavil Václav Havel, dědeček pozdějšího prezidenta Václava Havla.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované