Hlavní obsah

Naděje, že najdou pohřešované po výbuchu v Leverkusenu naživu, slábne

Foto: Profimedia.cz

Výstražný trojúhelník s nápisem „úplné uzavření“ u vstupu do průmyslového areálu v Leverkusenu.

Reklama

28. 7. 12:11

Exploze v průmyslovém areálu v německém Leverkusenu si vyžádala už dvě oběti. Dalších 31 lidí bylo podle policie zraněno, z toho pět skončilo na jednotkách intenzivní péče. Pět lidí se podle provozovatele areálu stále pohřešuje.

Článek

V úterý kolem 9:40 explodovaly z dosud neznámých příčin skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu ve čtvrti Bürrig, vyplývá z informací provozovatelské firmy Currenta a města. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny. „Po pohřešovaných stále pátráme, ale naděje, že budou nalezeni živí, slábne,“ prohlásil vedoucí areálu Lars Friedrich. O nových bilancích obětí informovala v úterý večer německá agentura DPA.

Hasičský sbor prohledával areál celou noc, v akci bude pokračovat i během dnešního dne. Hledání pohřešovaných zaměstnanců chemického provozu ale může trvat ještě déle, uvedl šéf leverkusenských hasičů Hermann Greven v rozhovoru pro WDR2. Po výbuchu a během požáru se na místo dostavilo 360 členů pohotovostních služeb.

Německý úřad civilní ochrany označil explozi za „extrémní nebezpečí“ a vyzval obyvatele prostřednictvím varovné aplikace NINA, aby až do pozdního odpoledne nevycházeli ven a nevětrali. Nad místem výbuchu se vznášel velký černý mrak. Později ale hasiči z Kolína nad Rýnem na Twitteru uvedli, že měření nezjistila „jakoukoli abnormalitu“, pokud jde o znečištění ovzduší. Varování pro většinu částí města Levekusen zrušil odpoledne po výbuchu. V postižené čtvrti Bürrig ale platilo i nadále.

Kouř mezitím klesl, měření ale mají pokračovat. „Při incidentu hořela ředidla a my přesně nevíme, jaké látky se při tom uvolnily. Společně s úřady to prověřujeme, odebíráme vzorky,“ řekl Friedrich. Podle města Leverkusen by lidé ani v příštích dnech neměli nechávat děti hrát si venku, neměli by používat venkovní bazény ani jíst ovoce a zeleninu ze svých zahrádek. Přijatá opatření jsou ale pouze preventivní, uvedlo město.

Obyvatelé města by si měli dávat pozor především na rozptýlené části sazí, které mohou být jedovaté, informoval Westdeutscher Rundfunk na základě informací poskytnutých vedoucím areálu Friedriechem. Leverkusen svým občanům doporučuje nechávat po příchodu domů boty před vchodovými dveřmi, aby si dovnitř nenanesli nebezpečné saze. Jedná se o částice velikosti penny, nebo dokonce euromince, které mají olejovitou konzistenci.

Podle Martina Wilkse, který je ředitelem Švýcarského centra aplikované humánní toxikologie, musí být nyní okolí výbuchu monitorováno, a to raději i ve větší vzdálenosti. Jde hlavně o složení chemikálií a oblak kouře. Pokud by byly zjištěné výsledky nepříznivé, určité oblasti by mohly být pro dekontaminaci uzavřeny.

Provozovatelé areálu Chempark, který leží asi 20 kilometrů severně od Kolína nad Rýnem a který patří k největším v Evropě, uvedli, že příčina exploze je nejasná. Příčinu a rozsah škod zatím nezná ani policie.

Incident na několik hodin uzavřel dálniční křižovatku Leverkusen-West a dálnici A1 mezi Leverkusenem a Kolínem nad Rýnem i části dálnic A59 a A3, stejně jako leverkusenský západní okruh, který vede kolem zasaženého objektu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované