Hlavní obsah

Nedůvěra mezi vládci nad Prahou. Hádky odsouvají důležité projekty

Reportéři Seznamu z 19. 8. 2019: O půtkách v pražské vládní koalici s reportérkou Seznamu Danielou Brodcovou. (Video: Lukáš Sál)

 

Reklama

24. 8. 2019 13:52

Vzájemné antipatie sílí. Dokážou Piráti, Spojené síly pro Prahu a TOP 09 propasti překonat?

Článek

Jako by bylo hlavní město poslední roky zakleté. Po čtyřleté vládě Adriany Krnáčové přezdívané Nemehla z ANO převzalo správu města nesourodé uskupení v čele s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. Devět měsíců jejich společného vládnutí ukázalo, že by byl zázrak, kdyby koalice vydržela celé čtyři roky. Zatím poslední vážný spor se točil kolem městské firmy Pražská plynárenská. Šéfa firmy se primátor marně snažil odvolat a znovu se tvrdě střetl s koaličními partnery, především se šéfem TOP 09 Jiřím Pospíšilem.

„Kritika, která směřuje od Jiřího Pospíšila směrem k současnému primátorovi Zdeňku Hřibovi, je dlouhodobá. Už když loni na podzim vznikala pražská koalice, vyčítal Hřibovi nezkušenost s komunální politikou,“ připomíná reportérka Seznamu Daniela Brodcová. „Teď, po kauze Pražské plynárenské, když se začalo spekulovat, že Pospíšil sám má zájem o primátorský řetěz, se šéf TOP 09 brání, že takovou snahu nemá. Ale že mu vadí nekomunikace ze strany Pirátů. Že s nimi jako partnery nikdo o věcech nemluví dopředu. Což lze znovu přičíst jisté nezkušenosti primátora Hřiba.“

Z výroků, jimiž se politici počastovali, je zjevné, že si navzájem nevěří. Dokážou to překonat? „Z toho, jak jsem s nimi v poslední době mluvila, lze opravdu vyvodit, že vzájemné rozpory nebo antipatie jsou velmi silné. Ale všichni – včetně další koaliční strany, Spojených sil pro Prahu – tvrdí, že se přes rozpory dokážou dostat a pokračovat.“

Konkrétních příkladů, jak se vzájemná nedůvěra projevuje, je řada. První viditelný z nich se odehrál už v dubnu. Šlo o roztržku nad pirátským plánem, jak řešit bytovou nouzi. Respektive jak zjistit, kde jsou v Praze prázdné byty. „Jiří Pospíšil tehdy ostře kritizoval Zdeňka Hřiba za nápad zjišťovat stav prázdných bytů pomocí dat z elektroměrů. Tuhle praktiku označil za špiclování a přirovnal ji k praktikám minulého režimu. Primátor reagoval tak, že jej koaliční partner špatně pochopil, nenechal si věc vysvětlit a zbytečně se do něj obouvá. Nakonec to spolu vyřešili, dohodli se na jiném postupu. Ale pokud jde o mediální výstup, už tehdy bylo zjevné, že mezi nimi není souhra,“ připomíná Brodcová.

I na magistrátu se podle ní mluví mezi úředníky o tom, že vzájemné půtky berou vládcům nad Prahou energii věnovat se skutečným problémům, které město trápí. „Vypadá to tak, že právě vnitrokoaliční rozpory brzdí velké, důležité projekty,“ říká Daniela Brodcová.

Co se dá v dalších měsících v Praze čekat? A o co přesně hrálo ve sporu o Pražskou plynárenskou? Podrobnosti v rozhovoru Daniely Brodcové s investigativní novinářkou Sabinou Slonkovou v úvodním videu.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu níže.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Reportéři Seznamu z 19. 8. 2019: Pražská přetlačovaná. Ještě lepší toasty, než jste čekali. A smrt na železné oponě. (Video: Lukáš Sál)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované